Колумбийската певица и композиторка Шакира получи наградата за Личност на годината за 2011 г. на 12-та церемония по раздаването на наградите "Грами" за латиномузика (Latin Grammy Award), състояла се снощи в Лос Анджелис.
"Това е един от най-важните моменти в живота ми.
Чувствам се щастлива, поласкана и смутена", заяви Шакира на галавечеря в Лос Анджелис.
Тя посвети отличието на колегите си.
"Със своите гласове и музика, те лекуват всички наши болки и ни карат да забравим мъката си", каза тя.
Пеурториканското хип-хоп дуо "Кайе 13" пък откри тазгодишната церемония с емоционално изпълнение на испанския си химн "Латиноамерика" , предаде Асошиейтед прес.
Фронтменът Рене Перес посвети песента на латиноамериканците по целия свят в най-великата нощ за латиномузиката.
Рап групата, чието творчество е социално заредено, бе номинирана за рекордните 10 награди за алмуба си Entren Los Que Quieran, който придаде политически акцент на
годишното музикално шоу.
Албумът критикува остро Белия дом и Ватикана.
Групата спечели всички награди, за които бе номинирана. Песента "Калма Пуебло" бе отличена за най-добра алтернативна песен с текста си, в който Ватиканът е наричан най-голямата мафия в света.
Събитието уважиха звезди от близо 100 страни, включително венецуелецът Франко Де Вита, мексиканката Алехандра Гусман и пуерториканецът Хилберто Санта Роса.
34-годишната Шакира, която притежава седем награди "Грами" и седем латино "Грами", е най-младата певица, носител на титлата, най-престижното отличие в света на латиномузиката.
През 2010 г. Латино академията обяви за "Личност на годината" испанския оперен тенор Пласидо Доминго. Преди това наградата е била присъждана на Хулио Иглесиас, Рики Мартин, Карлос Сантана. Във вторник певицата получи и звезда на Алеята на славата в Холивуд.
Шакира е родена на 2 февруари 1977 година в Колумбия. Името й в превод от арабски означава "благодарна", а от хинди - "богиня на светлината".
Още когато е едва 18-годишна, певицата основава фондация за помощ на децата от бедни семейства. По-късно е избрана за посланик на добра воля на УНИЦЕФ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!