Объркано, потрепервайки от студ, то непрекъснато се връща, ближе и сяда до пострадалото куче, лежащо сред останките от разрушените къщи.
Освен че е покъртително, видеото напомня за една много важна еволюционна черта на кучетата - тяхната социална природа и способността им да се "свързват" не само с хората, но и със събратята си.
Има много примери за случаи, в които кучетата тежко скърбят за загубата на друго куче.
Тези приятелски връзки са много повече - те включват взаимопомощ, защита на друго куче, грижа за раните му, споделяне на храна и подслон, споделяне на емоции и игри, подкрепа в битки, утешаване и много други примери на емпатия.
Ето още някои характеристики на кучетата, които са били добри приятели на човека близо 15 хил. години. За тях разказва сп. "Лайв сайънс":
Те споделят болестите ни
Всяка година на около 6 млн. кучета се поставя диагноза рак. Те се разболяват и от кучешки варианти на много редки разстройства, като мозъчно увреждане, което и при хората води до неспособност да вървят и контролират мускулите си.
Макар тъжно от една страна, от друга клиничните изпитания за нови лечения се извършват по-лесно при кучетата, като същевременно облагодетелстват и тях.
Могат и да подушват болестите
Ако страдате от рак, диабет или епилепсия, е възможно кучето ви първо да разбере или да усети симптомите на тревожно състояние, свързано с болестта. Кучета биват тренирани да "подушват" различни видове рак - на белите дробове, кожата, простатата и пикочния мехур.
Според учени, извършили много подобни изследвания, четириногите усещат особени миризми, издавани от болните клетки.
Освен това кучетата все по-често се използват като помощници на хора с диабет, тъй като усещат и ги предупреждават за опасно падане или покачване на кръвната захар още преди самите пациенти да са почувствали симптомите.
Твърди се дори, че могат да предвидят епилептичен припадък 45 минути преди да настъпи.
Никой всъщност не знае какво точно усещат кучетата, теориите за това са от непозната миризма до невидими промени в поведението на хората.
Кучетата могат да ви разболеят
Популярното схващане, че устата на кучето е по-чиста от човешката, не е вярно, в действителност те могат да пренасят опасни за стопаните си патогени. За най-страшен традиционно се смята бесът, за който има ваксина.
Има случаи в които кучешка храна е причинявала хранително отравяне при хората заради заразяване със салмонела.
Едно от най-страховитите изследвания от 2003 г. установява, че хората могат да прихванат кучешка тения само от галенето на заразеното куче по козината. Глистите могат да се развият в човешкото око, причинявайки слепота, или да се настанят в черния дроб или белите дробове.
Умни или силни
Кучетата могат да достигнат степента на умствено развитие на 2-годишно дете, според изследване от 2009 г., представено пред Американската асоциация на психолозите.
Породата има значение, като се смята че бордър колитата са най-умните, като някои от тях могат да разбират до 200 думи. Пуделите, немските овчарки, ритривърите и доберманите са в топ 5 по кучешка интелигентност. Една от най-популярните породи - лабрадорът, е на седмо място.
По-стари породи, като хрътките, булдозите и бийгълите, обаче са сред слабите ученици в кучешкото царство.
За разлика от новите породи, създавани да бъдат действително приятели и спътници в живота ни, по-старите са били отглеждани най-вече да душат и откриват по време на лов, което им е дало повече сила, отколкото ум.
Кучетата завиждат
Ясно им е, когато имат конкуренция. Според изследване от 2008 г. когато куче вижда, че негов събрат е възнаграждаван с лакомство за изпълняване на команда или номер, който то също е направило, но "безплатно", то става неспокойно, раздразнително, започва да се дращи и да избягва погледа на възнаграденото куче.
Освен това кучетата спират да се подчиняват на командата или да вършат триковете много по-скоро, отколкото ако не са били възнаграждавани, но са били сами със стопанина си.
Все пак кучешката ревност не е толкова сложна, колкото човешката. Опашатковците изглежда нямат против, ако на тях са им дали само хляб, а на събрата им наденичка, както и ако е трябвало да си "заработят" храната с номера, а друго куче я е получило просто така.
Не чувстват вина
Умилителният поглед, с който ви поглежда кучето, след като сте го спипали да прави беля и сте му се сопнали, не е знак за чувство за вина, а само реакция.
Опитът показва, че те реагират със същия поглед, ако им се скарате без действително да са се провинили. В някои случаи невинните кучета изглеждали дори по-сломени и виновни.
Кротките кучета живеят по-дълго
Послушните породи остават по-дълго с нас, според изследване от 2010 г. сред 56 породи кучета. Според резултатите дръзките, агресивни четириноги живеят на бързи обороти и по-кратко. Те растат по-бързо и имат по-високи енергийни нужди.
Разнообразна визия
С пухкави телесни гънки, сплесната муцуна, тънки и високи, кучетата могат да изглеждат така, сякаш са различни видове животни.
Всъщност, разликите между черепите на различните породи са толкова големи сякаш принадлежат на съвсем различни бозайници. Черепите на колито и на пекинеза, например, са различни колкото тези на котката и моржа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!