С тотици писма и снимки разказват историята за близки взаимоотношения между първия папа от славянски произход Йоан Павел II и омъжена жена, продължила над 30 години, пише Би Би Си.
Писмата до Анна-Тереза Тъйменецка – американски философ, родена в Полша, остават скрити от обществеността в Националната библиотека на Полша в продължение на години.
Документите разкриват неподозирана страна на папата, който почина през 2005 г.
През 1973 г. Анна-Тереза Тъйменецка се запознава с бъдещия папа по повод книга, свързана с философията, която той е написал.
След запознанството им те продължават да поддържат връзка чрез писма.
Първоначално писмата на Йоан Павел са в официален стил, но с течение на времето стават по-лични.
Двамата решават да работят по разширена версия на книгата на кардинала.
Срещат се много пъти понякога в присъствието на секретарката на кардинала, друг път – сами.
Година по-късно Йоан Павел пише, че е препрочел четири от писмата на г-жа Тъйменецка, написани в продължение на месец, защото били „толкова смислени и дълбоко лични“.
Непоказвани досега снимки, хвърлят нова светлина върху личността на папата. Той често е канил Анна-Тереза на разходки из провинцията или ски почивки, двамата дори са били заедно на къмпинг.
Някои снимки показват и нейни гостувания във Ватикана.
През 1976 г. Йоан Павел заминава за Америка, за да участва в конференция.
Анна-Тереза го кани да посети семейството ѝ в дома им в Нова Англия.
Тя споделя, че изпитва силни чувства към него, защото писмата му ѝ показват, че са написани от човек, който се бори да открие смисъл на приятелството им по християнските канони.
В едно от писмата, от септември 1976 г., той пише: "Моя скъпа Тереза, получих и трите ти писма. Пишеш, че се разкъсваш, но аз не можах да намеря отговор на тези думи".
В следващите си писма на Йоан Павел нарича Анна-Тереза „подарък от Бог“.
От Би Би Си не са виждали писмата, писани от г-жа Тъйменецка.
Смята се, че копия от тях се пазят в архив, който бил продаден на Националната библиотека в Полша от самата нея през 2008 г., шест години преди да умре.
От библиотеката обаче не потвърждават да имат такива документи.
Марша Малиновска, търговец на ръкописи, която е договорила продажбата на писмата, споделя пред Би Би Си, че г-жа Тъйменецка се е влюбила в папата още в първите дни на запознанството им.
„Мисля, че всичко това е отразено в кореспонденцията“, допълва тя.
Писмата разкриват още, че Йоан Павел е подарил на Анна-Тереза едно от най-ценните си притежания – т. нар. скапулар – наметка от две правоъгълни парчета вълнен плат, които са съединени на раменете така, че едното парче се носи на гърдите, а другото на гърба и засвидетелстват духовна отдаденост.
В писмо от декември 1976 г. Йоан Павел пише, „Аз ти принадлежа“.
С подаръка си към Анна-Тереза той я уверява, че така той ще усеща нейното присъствие, дори в моментите, когато са далеч един от друг.
След като става папа, Йоан Павел изпраща писмо до Анна-Тереза: „Пиша Ви след събитието, защото бих искал кореспонденцията между нас да продължи. Обещавам Ви, че ще помня всичко дори на това ново стъпало в моя живот“.
През годините папата е имал и други приятелства с жени, но писмата му до г-жа Тъйменецка са в пъти по-емоционални, пише още Би Би Си.
Националната библиотека на Полша оспорва, че между папата и Анна-Тереза Тъйменецка е имало по-специална връзка.
Според тях това е едно от многото приятелства на папата през живота му.
Папа Йоан Павел II умира през 2005 г., след почти 27-годишно управление.
През 2014 г. той е обявен за светец.
Обикновено, при канонизация от Ватикана изискват да се запознаят с всички детайли от личната и служебна кореспонденция на кандидата, но засега не е ясно дали тези писма са били взети под внимание.
Въпрос на личен избор е дали частната кореспонденцията трябва да бъде пратена за разглеждане, коментират от Отговорният съвет по канонизиране за Би Би Си и допълват, че са изпълнили задълженията си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!