Пролетта носи със себе си дългия ден, цъфналата природа и топлото време, но преди да се отдадем на мързелуване под слънчевите лъчи, има някои неща, които задължително трябва да свършим.
Така ще сме отворени за настъпващите промени, които сезонът ни е подготвил, казват от Rozali.com
В градината
През пролетта се прекарва най-много време в градината, която трябва да се почисти от плевели и натори. Целта е да се подобрят условията за виреене на растенията и да се защитят от болести.
Декоративните храсти и дръвчетата в двора чакат да бъдат подрязани и оформени - ако не ви харесва формата на някое от тях, това е сезонът за корекции.
Пролетта е подходяща за захващане на висящи кошници от петунии или бегонии, но трябва да сте внимателни, защото капризите на времето лесно могат да навредят на растенията. Пригответе се и за разсад на летни цветя като ириси или рози.
През пролетния сезон цъфтят лалета, нарциси, минзухари и зюмбюли. Освежете дома си с техния аромат, който според експерти прогонва лошите мисли.
В дома
Вкъщи работата през пролетта е повече като количество и натоварване, тъй като на дневен ред стои "пролетното почистване". Преди да започнете е добре да си изготвите план за действие - от коя стая да почнете, какво има да свършите в нея.
Купете си необходимите продукти - почистващи препарати, кърпи, пособия, които могат да улеснят работата ви. Прегледайте гардероба - той се нуждае от пренареждане и обновяване. Приберете зимните дрехи и извадете пролетните - от по-леки материи и с по-ярки цветове.
Изхвърлете ненужното - не се затрупвайте с дрехи, които нямате намерение да обличате. Вместо това дайте ги за благотворителност в някои приют. През пролетта е добре да изгоните праха от дома си - това ще стане като изтупате килимите и матраците, почистите и полирате мебелите.
Не забравяйте, че домашният прах е вреден за здравето ви.
На трапезата
Пролетният сезон налага и промени в режима на хранене. Трябва да разнообразите менюто, тъй като организмът е подложен на авитаминозен стрес и се нуждае от подхранване.
Сезонът ще съдейства, като ви отрупа с доволно количество плодове и зеленчуци. Те ще ви засищат, докато оформят фигурата и укрепват имунната система. Зелената салата съдържа хлорофил, който ще подобри метаболизма. От доматите ще си набавите витамини В1, В2, С, фосфор и калий, които предпазват от анемия и сърдечно-съдови проблеми. Подобен е и съставът на краставиците, които пък са полезни за бъбреците. Не забравяйте месото и млечните продукти, които имат силен енергиен заряд.
Заменете кафето и газираните напитки с повече сокове - по възможност прясно изцедени.
През пролетта излизат и първите ягоди - насладете се на сладкия им вкус и се възползвайте от ободрителния им ефект.
Специалисти казват, че изкусителният плод лекува меланхолията. Свежите продукти в менюто ви със сигурност ще допринесат за доброто пролетно настроение.
В личен план
Най-опасна през пролетта е пролетната умора, причинена от лошото хранене през зимата, обездвижването и недостига на витамини. Тя създава чувство на отпадналост, апатия и раздразнителност, затова още в началото на сезона трябва да се справим с пролетната умора.
Как да стане това? Като избягвате затворените и задимени помещения, хапвате повече плодове и зеленчуци, спортувате (спортът тонизира) и подновите гардероба си с по-цветни дрехи. И най-важното - зареждайте се с положителна енергия.
За целта прекарвайте повече време с близките си, слушайте любимата си музика и не лишавайте тялото си от лакомствата, които то предпочита.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!