И ма няколко места на Земята, където хората нямат причина да се притесняват от наводнения. Всяко място, на което вали дъжд е уязвимо, въпреки, че дъждът не е единствената причина за наводнение.
Наводнение се случва, когато водата препълва или залива земя, която обикновено е суха.
Това може да стане по много начини. Най-често се случва, когато реки и потоци излизат от коритата си.
Проливните дъждове, скъсана язовирна стена, бързото топене на леда в планините могат да накарат река да прелее и водите ѝ да залеят площ от прилежащата земя. Крайбрежните наводнения пък се случват, когато мощна буря или цунами накара морето да навлезе във вътрешността.
Повечето наводнения имат нужда от часове и дори дни, за да се развият, оставяйки достатъчно време на месните жители да се подготвят или евакуират. Други, обаче, се случва бързо и без предупреждение. Тези внезапни наводнения могат да бъдат изключително опасни, превръщайки живописни поточета и рекички в мощна водна стена, която помита всичко по пътя си.
Експертите по природни бедствия класифицират наводненията според вероятността да се случат в даден период от време.
100-годишно наводнение, например, е изключително голямо и разрушително събитие, което теоретично може да се очаква да се случи веднъж на век.
Но това е теоретично число. В действителност тази класификация означава, че има 1% шанс такова наводнение да се случи във всяка една отделна година. През последните десетилетия, вероятно вследствие на глобалното изменение на климата, 100-годишните наводнения започнаха да се случват по света с плашеща регулярност.
Движещата се вода има огромна разрушителна сила.
Когато една река прелива от коритото си или море залива сушата, структури, които не са подготвени да издържат силата на водата, нямат никакъв шанс. Мостове, къщи, дървета и коли могат да бъдат изтръгнати от земята и отнесени. Ерозивната сила на движещата се вода влачи мръсотия под фундамента на сградата, карайки я да се пречупи и да рухне.
Когато водите от наводнението се отдръпнат, те оставят след себе си участъци земя, покрити с тиня и кал. Водата и почвата може да бъдат замърсени с опасни материали, като остри отломки, пестициди, горива и непречистени води. Потенциално опасен мухъл процъфтява и бързо превзема влажните структури.
Жителите на наводнените райони могат да бъдат оставени без ток и чиста питейна вода, което води до поява на огнища на смъртоносни болести като коремен тиф, хепатит А и холера.
Най-унищожителните наводнения се дължат на желанието на хората да живеят в близост до живописни крайбрежни ивици и в речни долини.
Проблемът допълнително се утежнява от тенденцията се строи във влажние зони около водните басейни, които иначе биха действали като естествени буфери за наводненията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!