З абележителната книжарница на Тодор Чипев и колбасарница „Докузанов“. Това са две от емблематичните сгради, покрай които са минавали столичани преди бомбардировките в София. Книжарница и колбасарница – два съвсем различни занаята, които обаче са намерили своето място в сърцето на града – на бул. „Дондуков“.
Днес от сградите не е останало нищо. Само споменът за хората – книжарят и издател Тодор Чипев и колбасарят Христо Докузанов.
„Ако търсиш някоя книга и я няма при Чипев, по-добре не я търси“, казвали навремето хората. И до днес се носят легенди за най-голямата книжарница на Балканите, която е побирала и съхранявала почти всички български книги. Няма български автор по онова време, който да не е издаван от него. Пътят му се преплита с този на Иван Вазов, разказва внукът на издателя – Игор Чипев за Дарик радио.
„Бил е на пътеката за разходка на патриарха Вазов. Полека-лека се договарят „Под Игото“ да бъде издадено там. От тогава дядо ми става представител на Вазов“, разказва внукът на книжаря.
Бомбардировките през 1944 г. обаче удрят много тежко книжарницата. Тя е напълно разрушена, а книгите – унищожени. Въпреки поражението, Тодор Чипев опъва брезентов навес и книжарницата продължава да функционира.
Подобна е съдбата на прочутата колбасарница „Докузанов“, която също носи приятни спомени на столичани – за ароматните винервурст, леберкез, шунка, кървавица, суджук, карначета, бабек, старец, панагюрска луканка, пастет и букет мешано (няколко вида колбаси).
В края на работния ден Христо Докузанов раздавал всичко на бедните, за да извади на другия ден само прясна стока. Той започва работата си като чирак в Панагюрище, а в София се учи да общува с клиенти. Бил е всеотдаен към работата си и някои столичани още го помнят.
85-годишната Иванка Борисова разказва, че като дете влизала в прочутия магазин. Няма да забрави ароматът, който се носел от колбасарница „Докузанов“.
На кръстовището на булевардите „Васил Левски“ и „Дондуков“ в началото на миналия век прочутият български архитект Кирил Маричков е избран да направи проекта за къщата на австрийския лекар Адолф Функ. Той избира мястото, за да построи клиника. Годината е 1904-та.
Тогава мястото е в покрайнините на града и се намира на тихо и спокойно място в природата. Днес обаче сградата е в центъра на столицата и покрай нея всеки ден минават стотици софиянци и гости на града. Малко от тях знаят историята на пищната къща и нейната съдба.
Историческата разходка из стара София може да продължите цял ден с ефира на Дарик Радио. Програмата на 21 януари е по повод 23-годишнината на радиото и включва автентичен разказ за първия трамвай в София, за изграждането на Операта и Младежкия театър.
Ще научите любопитни детайли за Профиздат и ще разберете в кои сладкарници и кръчми са разпускали столичани преди век. По традиция - в студиото зад микрофоните ще седнат гост-водещи, сред които Александър Шпатов, Евгени Минчев и Греди Асса.
А новините на Дарик радио, ще представят Татяна Лолова и Филип Аврамов, Теди Москов, Орлин Павлов, Стефан Командарев и много други.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!