К акто бирата не е просто напитка, така и историята й не е просто купчина от факти. В Стара Загора пенливата течност е традиция и е станала една от отличителните черти за града. С право местните казват, че са „столицата на бирата” у нас и десетдневният бирфест, който тече и в момента, далеч не е единствената причина за това.
От този уикенд биреният музей „Светът на Загорка” отваря своите врати с обновена експозиция и предлага на посетителите си нов вълнуващ тур. И ако някой ви каже, че да правиш бира не е изкуство, значи просто никога не е виждал процеса от близо. Разбира се, технологията може да се прочете с едно търсене в Гуугъл, но човек няма как да изпита тръпката от създаването на пивото, докато не се озове в помещението сред огромните бирени казани, чийто горен край е забит високо в тавана.
Това е и първата част от нашия бирен тур.
Твърдението, че бирата в Стара Загора е традиция, не е просто клише. И ако имате възможността някой ден да разгледате паната по стените и експонатите в споменатото вече помещение, ще се уверите в това. Историята на пивото се е сраснала с историята на града и е станала неделима част от нея. Бирата в този град е нещо особено и майсторството на нейната направа е отвъд всякакви политически и исторически процеси, през които е минала страната ни.
Можете да разгледате по-подробно какво има на първия етап от бирения тур в следващото видео:
Бутилирането е специфичен процес, който със сигурност е представлявал зрелище за тези, които са имали възможност да го видят. Уви, на бирения тур, на който сме ние, линията, където се предполага да се движат шишетата, е празна. Но пък страхотно впечатление прави изложената колекция от стари бутилки. Няма спор, че качествената бира си е приятно изживяване в каквото и да е затворена, но е любопитно да разгледаш как „опаковката” се е променяла през годините.
Вижте кратко видео от втората част:
Със сигурност най-любопитната част от тура е голямата лаборатория в завода и дегустирането. Защото да правиш бира може и да е изкуство, но за да я правиш добре си трябва и наука. Сред микроскопи и механични уреди може да видите как се изследва течността, за да е се докара до желания вкус и разбира се да е сигурно, че е годна за пиене. По-интересното със сигурност е дегустирането. Гледката, на която се натъкваме, са две силно съсредоточени жени, пред които са наредени чаши, напълнени до половината с бира. Без да ни обръщат внимание, жените отпиват бавно, попълват някакви дълги формуляри на компютрите си и после следва глътка вода и евентуално хапка от сухар, за да могат да продължат дегустацията.
Нашият гид ни уверява, че това никак не е лесна работа. За да го докаже и нагледно предизвиква някои от посетителите да опитат да дегустират и те. Целта е да се познае коя бира коя е. Наистина се оказва нелека задача. Първият осмелил се, успява да познае 3 от 5 възможни, при втория резултатът е 0. От приз или утешителна награда няма нужда, защото дегустацията напомня на онази игра, която наричат бийърпонг - в крайна сметка и спечелили и загубили пият бира.
Видео от третата част на тура вижте тук:
Музеят не може да се посещава самостоятелно и трябва да се обадите предварително, за да може да ви разведат из света на бирата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!