26 деца от начално училище във Вашингтон, въоръжени с лопати и гребла, помогнаха на първата дама на САЩ Мишел Обама да разкопае лехите за собствена зеленчукова градина на Белия дом. Тя ще осигурява прясна и зравословна храна за президентското семейство и гостите му.
Това ще бъде първата, откакто Елинор Рузвелт засади "градина на победата" през Втората световна война, за да даде пример на американските домакини как да си помогнат сами във военновременната криза.
На 100 кв. м близо до фонтана на Южната морава ще се отглеждат спанак, броколи, няколко вида марули и къдраво зеле, тикви, грах, мента, копър и други подправки, къпини, боровинки и малини.
Ще има и пчелен кошер, макар че дъщерите на президента Малия и Саша не били въодушевени от идеята.
Въпреки всичко ще се опитаме да произвеждаме и собствен мед, казала г-жа Обама на учениците от началното училище Банкрофт, които поканила да й помогнат за копаенето.
"Искам да съм сигурна, че семейството ни, както и екипът и всички гости, които идват в Белия дом и се хранят на нашата трапеза, ще получават наистина пресни плодове и зеленчуци. Установих от опит с моите дъщери, че зеленчуците им харесват повече, ако са вкусни", обяснила на децата първата дама.
Мишел полага специални усилия да се сближи с местната общност във Вашингтон.
Малчуганите отново ще гостуват в Белия дом, за да участват в засаждането, а след това и в прибирането на реколтата в президентската зеленчукова градина. Децата ще изпробват и кулинарните си умения.
Първите зеленчуци трябва да са готови за бране в края на април.
След като приключиха работата по бъдещата градина, за учениците имаше организиран пикник на моравата с ябълки, сок и бисквити, изпечени във формата на лопатки.
Помощник-готвачът на Белия дом Сам Кас казва, че лехите ще се поддържат през цялата година съобразно сезона.
Някои от продуктите ще бъдат сервирани в Белия дом на семейство Обама и на официални приеми. Друга част ще бъдат дарени на Кухнята на Мириам - благотворителна трапезария близо до Белия дом, където Мишел неотдавна участва в сервирането на безплатен обяд на бедните.
Надявам се, че децата ще започнат да образоват семействата си, а те на свой ред - нашите общности, коментира първата дама.
Призивът "Хранете се локално" стана мантра на екологичното движение, което приканва хората да се откажат от навика да се хранят с продукти, транспортирани отдалеч, за да бъдат намалени вредните парникови емисии. Допълнително предимство е цената - важен фактор във време на рецесия, отбелязва "Ню Йорк таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!