Д ревните хора са използвали клечки за зъби преди 1,8 милиона години, разкри изследване на челюстта на грузинския хоминид от Дманиси, съобщи Би Би Си.
Учените от университета на Цюрих откриха следи от заболяване на венците по челюстите, причинено от често използване на клечка за зъби.
Изследването им помага също да бъде разбрано разнообразието в зъбите на хоминидите.
Зъбите показват как са се хранели древните хора и каква е била възрастта им.
Досега обаче беше неясно защо челюстите на хоминидите в Грузия са толкова разнородни.
Изследователите, работещи с фосилни челюсти трябва да обръщат внимание на износването на зъбите и възрастта на индивида, каза ръководителят на изследването Ани Маргвелашвили от университета на Цюрих.
"Прогресивното износване на зъбите предизвиква процеси на ремоделиране на костите, които значително модифицират формата на челюстта.
Тези ефекти се подценяват, когато фосилни хоминидни челюсти се класифицират като принадлежащи на различни видове - каза Маргвелашвили. -
Хоминидът, използвал клечка за зъби е бил млад и зъбите му не са били изтъркани. Открихме също увредена зона между зъба и венеца.
Има малка вдлъбнатина и през нея може да мине клечка за зъби." Учените са анализирали четири челюсти от една от най-големите колекции с добре запазени останки на ранни хора в света.
Обектът Дманиси е важен за изследването на миграцията на хоминидите от Африка, защото там са намерени най-ранните доказателства за нея.
Все още е неясно какъв е видът на хоминидите от Дманиси.
Според някои това е Хомо еректус, който пръв напуска Африка. Хоминидите от Дманиси обаче са били по-ниски, с по-къси ръце и по-малък мозък.
За изследването си учените от университета на Цюрих за пръв път са използвали подход от съдебната медицина в палеонтологията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!