В ълнистите мамути и други големи видове от ледената епоха може да не са убити от астероид или комета, твърди ново проучване, цитирано от "Дейли Мейл".
Изследване на археолози от университета в Лондон и университета в Калифорния хвърля сянка на съмнение върху голяма част от доказателствата, използвани в подкрепа на теориите, че експлодирала космическа скала е довела до рязка промяна на климата в края на последния ледников период.
Учените открили, че разтопените капчици скала и почва, известни като сгурия, за които се смяташе, че са били разпръснати от взрива, в действителност са създадени от огън, запален от човека.
Изучавайки почвата, намерена в археологически разкопки от каменната ера в Сирия, изследователите открили, че те са разкъсани от сферични парчета разтопено стъкло и въглерод.
Те са подобни на други разтопени почвени капчици, които са намерени разпръснати по целия свят и за които се смяташе, че са причинени от паднал метеорит.
Въпреки това, учените смятат, че вместо да бъдат създадени от горещината на едно такова явление, те са създадени от много по-ниска температура.
Според археолозите стопените капчици може да са били създадени от
пожари в сгради от каменната ера, когато почвата, от която били направени започнала да се топи.
Тези открития идват в помощ на други теории за изчезването на мамутите и други големи животни, като прекомерен лов от страна на хората и промени в местообитанията им.
Д-р Питър Тай, геолог от университета в Калифорния и водещ автор на изследването, заяви: "Няма никакви доказателства, че капчиците силициева сгурия са резултат от много висока температура на топене на почвата и са резултат от космическо събитие".
Идеята, че експлодираща комета или астероид е предизвикал бързото захлаждане, настъпило преди 12 900 години, за първи път е изложена през 2007 г.
Най-новите открития обаче предполагат, че доказателствата за тази теория може в действителност да са създадени от пожари, причинени от човека.
Проучените капки изглежда съдържат материал, който е намерен и в местната почва в Сирия и не съвпада с капчиците почва от други места по света, което би трябвало да е така, ако ставаше дума за сблъсък на земята с метеорит.
Изследователите твърдят, че сградите често са били строени от почва с богато съдържание на силициеви минерали, които могат да се топят при 800 и 1000° по Целзий.
Професор Дориан Фулър от университета в Лондон, който също е участвал в изследването казва: "Мисля, че е много вероятно тези капчици да идват от неконтролирани пожари, които на места могат да достигнат много високи температури.
Предполагам, че контролираните пожари в огнища и пещи често се държаЛи при по-ниска температура, за да са по-лесно управляеми за готвене.
Мисля, че
основният играч в измирането на мегафауната е човекът,
прирастът на човешкото население, изменението на средата. Прекомерният лов от страна на хората е опростен вариант на тази хипотеза"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!