Н е само красивите лъвове и горили са сред видовете, застрашени от изчезване. По-малко бляскавите животни също имат нужда от защита.
Ето няколко откровено грозни животни, които са на изчезване и трябва да опазим.
1. Странно изглеждащият ай-ай е вид лемур, който се среща единствено на остров Мадагаскар. Той се катери по стволовете на дърветата, в търсене на скрити ларви на насекоми. Когато намери някоя, ай-ай дъвче кората на дървото, а след това използва необичайно дългият си среден пръст, за да я извади. Ай-ай са застрашени, тъй като непрекъснато се унищожават местообитанията им.
2. Родом от Филипините висаянското брадавичесто прасе получава името си от израстъците, подобни на брадавици, по лицето му. Не е ясно за какво служат тези "брадавици". Прасетата са критично застрашени, популацията им е намаляла с 80% само за три поколения.
3. Не позволявайте нелепият му вид да ви заблуди – голото сляпо куче е супергероят на животинския свят. Той е един от само двата подобни вида бозайници, който живее в колонии, в които само кралицата се размножава, а повечето са стерилни работници, подобно на пчелите. Изключително любопитно е, че голото сляпо куче не може да се разболее от рак и учените са нетърпеливи да разберат защо това е така.
4. Рибата Наполеон живее в кораловите рифове в индийския океан. Те са големи хищни риби, като мъжките екземпляри достигат до дължина 2 метра. Прехранват се с опасни и дори токсични животни като морски зайци и морски звезди с корона от тръни. Заради прекомерния риболов обаче, рибата Наполеон е застрашена от изчезване.
5. Водната жаба от езерото Титикака в Южна Америка се среща само и единствено тук. Те имат огромни гънки на кожата, които увеличават площта им и им помагат да абсорбират повече кислород. Заради провисналата ѝ кожа, понякога бива наричана титикакска скротумна жаба. Тези жаби са силно застрашени, тъй като хората ги ловят и ядат, а инвазивни видове превземат местообитанията им.
6. Очевидно е откъде е получила името си дългоносата маймуна. Не е ясно защо носовете им са толкова големи, но на мъжките екземпляри са по-големи, отколкото на женските, така че вероятно служат като маркер за сексуална привлекателност. Като перата при райската птица, но доста по-очевиден. Те имат много сложна храносмилателна система и са може би единственият примат, който преживя. Местообитанията им са застрашени от унищожаване, а дългоносите маймуни – от изчезване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!