Е дин на всеки шест вида може да изчезне, тъй като климатът ще се затопля през следващия век, а животните и растенията в Южна Америка ще бъдат най-силно засегнати, твърди нов мащабен анализ, публикуван вчевъртък.
С естествено малки популации на местните видове в тропическите гори и в планините на Южна Америка темповете на изчезване могат да бъдат четири пъти по-високи от тези в Северна Америка и Канада,
според проучването, публикувано в списание "Сайънс".
В Австралия и Нова Зеландия, където способността на растенията и животните да преминат в нови местообитания е ограничена от океани, процентът на измиране може да е два пъти по-висок от Северна Америка.
"Това е доказателство, че бутаме земята към положение, в което тя никога не е била или е била много, много отдавна", казва Джанеке Хил Рис Ламбърс, професор по биология в университета във Вашингтон, която е написала становище в "Сайънс", с което хвали новото проучване.
Много учени са се опитвали да изчислят кои животни и растения от кои места по света е най-вероятно да бъдат доведени до изчезване заради климатичните промени.
Едно изследване от 2013 г. прогнозира, че 82% от местните сладководни видове риба в Калифорния могат да изчезнат или драстично да намалее популацията им заради глобалното затопляне.
Марк Ърбан, професор по екология в университета в Кънектикът, установява, че има толкова много изследвания, използващи толкова много различни методи, че учените могат да изберат да посочат онова, което да подкрепя тяхната гледна точка.
За да се опита да оправи нещата Ърбан преглежда 131 проучвания и използвайки компютърни модели и други статистически техники, за да комбинира данните от тях в една глобална прогноза.
Ърбан установил, че
колкото по-бързо позволява хората температурите да се покачват, толкова повече ще се ускорява темпът на изчезване на видове.
Например, ако промените в климата бъдат ограничени до разлика от 2 градуса по Целзий, което е цел на много световни лидери, това все пак почти ще удвои глобалните рискове от изчезване на видове. Днес около 2,8% от видовете по света са изправени пред риск от унищожение, а ако температурата се покачи с 2 градуса, застрашени ще бъдат 5,2%.
Но ако средните глобални температури се повишат с 4,3 градуса по Целзий, което може да се случи при сегашния курс и без драматично намаляване на емисиите от изкопаемите горива, рискът от изчезване може да засегне 16% от видовете или един на всеки шест вида.
Някои райони са изправени пред далеч по-голям риск от други, от части защото в тях има повече ендемични видове – животни и растения, които не се срещат никъде другаде – обитаващи малки площи.
Ърбан признава, че новото му изследване има много ограничения. Има много малко данни за измирането на видове в по-голямата част от Азия. Глобалните темпове на изчезване също така не могат да вземат предвид как изменението на климата засяга отношенията между хищник и плячката му или колко бързо растения или животни могат да се преместят в ново местообитание.
"Единственото, което мога да кажа е, че това е най-добрата информация по въпроса, с която разполагаме в момента", споделя Ърбан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!