М оторна лодка натоварена с провизии от плодове приближава и четири шимпанзета изскачат от гъстата гора, крещейки развълнувано, докато доброволци им хвърлят парчета манго и ананас.
Маймуните са част от колония живяла в плен в изследователка лаборатория, които се наслаждават на пенсионирането си
на атол дълбоко в джунглата в южната част на Либерия, известен като Маймунския остров.
Единственото значително население на шестте островчета, шимпанзетата живеят спокойно, хранени от доброволци, на тяхна собствена „Планета на маймуните” – прякор, даден на архипелага от местните медии.
Но колонията от 66 шимпанзета попадна в центъра на международен скандал откакто, базираната в Ню Йорк кръвна банка, която я финансира, обяви през месец март, че спира парите.
Кръвния център в Ню Йорк, който 30 години извършва медицински изследвания върху животни, публично се ангажира с постоянна грижа за шимпанзетата, след като ги пенсионира през 2005 г.
Кръвната банка и правителството на Либерия сега са в
разгорещен спор за това кой трябва да носи отговорност и да се грижи за маймуните.
Американската неправителствана организация „Хюман Съсайъти” е в подкрепа на колонията чрез спешно набиране на средства докато трае този спор.
„Кръвния център в Ню Йорк може да вярва, че хората ще забравят и това ще отмине, но мога да ви уверя, че това няма да стане. Те са отговорни за грижата за тези шимпанзета в дългосрочен план”, заяви Катлийн Конлий, заместник-председател на „Хюман Съсайъти”, пред АФП.
Според нея грижата за маймуните се оценява на 30 хил. долара месечно, като това е „просто капка в морето за тази организация, която има стотици милиони приходи всяка година”.
Морално задължение
Биомедицинският изследователски институт на Либерия влезе в споразумение с кръвния център в Ню Йорк през 1974 г. за извършване на изследвания в лаборатория на около 65 км югоизточно от Монровия, върху уловени или купени шимпанзета.
Изследователския проект си спечели световна слава и има отлична репутация в областта на вирусните инфекции, особено на хепатит, по времето, когато проектът приключи и от Кръвния център поеха ангажимент към пенсионираните шимпанзета, като награда за техния принос към науката.
Директорът на Кръвния център Алфред Принс написа през 2005 г., че Маймунския остров ще се превърне в „специално светилище на пълен работен ден”.
„Кръвния център на Ню Йорк признава своята отговорност за осигуряване на дарения за финансиране на светилището и за дoживотна грижа за шимпанзетата”, добави той.
Маймуните са изцяло зависими от хората за оцеляването си, тъй като на техните островчета няма целогодишно достатъчно прясна вода и храна.
Шефът на Биомедицинския изследователски институт на Либерия Фаторма Болей заяви, че първоначалното спешно финансиране от „Хюман Съсайъти”, обединено със средства от други източници, вероятно е спасило шимпанзетата от дехидратация и гладуване.
Световноизвестният експерт по шимпанзета Джейн Гудол изпрати отворено писмо до Кръвния център през май, призовавайки организацията да обмисли своето "морално задължение" и да продължи финансирането на грижите за маймуните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!