Футболфутболфутболфутболфутболфутболфутб
Германия-Англия, 2010: След шут на англичанина Лампард топката се удря в напречната греда, тупва зад голинията и тогава германският вратар я хваща пред линията...   
Източник: ЕПА/БГНЕС
2
Един месец светът беше футбол. Световното първенство прикова планетата към екраните - и както винаги, зад организацията, играта и резултатите се очертаваха пристрастията и проблемите на света ни. На това първенство с изключителна настойчивост бе поставен и един, на пръв поглед, вътрешен, организационен за футбола проблем - съдийството.

Във вътрешни и международни шампионати съдийството винаги е било критикувано, но този път, с отменения гол на Англия срещу Германия и с признатия (въпреки очевидна засада) гол на Аржентина срещу Мексико, гласовете за инсталиране на видеокамери, по чийто запис да се коригират съдийските отсъждания, станаха толкова настоятелни, че дори Сеп Блатер обеща ФИФА да помисли по въпроса.


Тук ще цитираме един блог на бивш френски футболист, който разглежда въпроса в малко неочаквана светлина.

Всички телевизии показаха отменения гол на Германия срещу Англия през 1966 г. Така е, видеото служи и на тези, които не са били родени или са забравили - и всички хорово закрещяха „Скандал! Защо 40 години по-късно видеото още не е влязло във футбола?"

Хубаво! Да приемем видеоотсъждането! Но как, в какви положения, в кой момент и за каква степен на нарушения, с какви технически и финансови средства, при кои състезания, на кои континенти, за кои групи, в кои мачове? При кои положения да го използваме?

Може би, за да се види влязла ли е топката, има ли засада или не, има ли дузпа, симулира ли даден играч? Или може би, за да четем по устните му, в случай че казва „да ти е... мамата"?

Защо не? Борците за видеоотсъждане не отговарят на тези въпроси, те просто не знаят отговорите. Видеото е измислен образ, също както и мигновеното отсъждане на съдията, то ще бъде подлагано на злонамереността на едни и на интерпретирането на образите от други.

В един мач се получи ситуация, в която съдията отсъди дузпа. При видеозаписа се оказа, че при нормална скорост дузпа има, при забавен каданс дузпа няма.

На кое трябва да вярваме повече - на човешкото око или на видеото? Трябва ли, в името на техническия прогрес, да се доверим на един изкуствен образ, образ, който не съществува. Трябва ли да се доверим на окото на една камера, какво говоря, на окото на 20 или 30 камери? Или да се доверим на отсъждането на едно човешко същество, което, естествено, може да сгреши?

Ще кажат някои, че в ерата на интернет и на джиесемите техническият прогрес трябва да влезе и във футбола, за да спаси съдиите. Това е архаичен и отдавна ненужен дебат.

За да бъдат спасени съдиите, единственото истинско средство е да се спре този дебат и в същото време да се спрат прожекциите на забавен каданс върху гигантските екрани по стадионите.

Но именно това телевизията не ще да направи - защото футболът е теле-визуален спектакъл, а телевизията не понася мъртво време.

Така че, за да задоволи зрителя, ФИФА промени правилата: вратарят вече не може да хваща топката с ръка, когато му е върната от съотборник; разположиха се много топки около игрището, вратарят може да бяга с топката в ръка, правилото за засадата бе изменено, за да облагодетелства атаката, допълнителното време бе увеличено...

Всичко се прави, за да се ускори ритъмът; и все не изглежда достатъчно. И най-малкото мъртво време бива запълнено със забавени кадри, гросове върху треньора или резервната скамейка, анализ на специалист на забавен или стопкадър...

А съдията е човешко същество, той всъщност има нужда авторитетът му да бъде утвърждаван, неговите решения да бъдат подкрепяни. Той има право на грешка.

Щом искаме да премахнем грешката, значи искаме да се лишим от силните емоции, присъщи на драматургията на спектакъла - гневът, бунтът, тъгата на едната страна, радостта и щастието на другата.

Всъщност, да, футболът е несправедлив спорт, и слава Богу! Да го правиш справедлив, е тъжна работа. Грешката е част от играта, както и случайността или късметът.

Усилията да се изкорени от тази игра всякаква грешка са напразни и противоречащи тъкмо на играта. Ако играта няма право на грешка, какво пространство ни остава за дишане?

А по повод катастрофалното представяне на родината му и оглушителните скандали във френския отбор, разкриващи изключително просташко ниво на отношенията между футболистите, той пише лаконично:

Футболът си е футбол - и нищо друго. Вярно е, че без играчи футболът не може, всичко останало обаче е необходимо само на футболната икономика. Нашият занаят е да играем футбол, обучавани сме да играем футбол и поне на най-добрите от нас се плаща, за да развличат нацията. Вярно е, че в момента развлечението е лошо.

Футболистите не са професионалисти в представянето на страната. Те нямат никакво задължение да бъдат пример на по-младите, те нямат никакво задължение да се бият за честта на страната.

Всъщност, кой може да прави това на тази възраст - 20 или 25 години? Те произлизат от бедните квартали, често няма какво друго да правят. Измъкват ги от тази действителност на 12-13-годишна възраст и ги вкарват в школи, където ги формират и форматират - в тази възраст нормалното момче живее с родителите си и всяка вечер майка му го завива.

Те изскачат на повърхността, когато са вече възрастни, напълно откъснати от реалния живот. Защо трябва да искаме толкова много от тях? Общество, в което футболистът става за пример, превръща се в модел за младежта, не е ли болно общество?

Колко бивши български футболисти биха се подписали под тези редове? Така или иначе, ФИФА очаква за периода 2007-2020 г. приходите й да надхвърлят разходите с около 900 млн. евро, така завършва публикацията в бр. 26 на седмичника "Култура".

------------------------------
Междувременно ФИФА призна за три неправилно зачетени гола на Мондиал 2010.

Всичко за Мондиал 2010 - на sportni.bg/worldcup2010
Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Разговор между блондинки: - Чух, че пак са те скъсали на шофьорския изпит. Какво се случи? - Еми наближаваме кръгово движение и виждам знак "30",…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Костадинов: Като кажат кога и къде, ще отидем</p>

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 13 минути

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 2 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 3 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 3 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 3 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 4 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 4 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 4 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 4 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 4 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 5 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 5 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 5 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 5 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 6 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай