П о случай днешния Международен ден на грамотността, който се отбелязва от 1966 г., в. "Дейли експрес" публикува няколко любопитни факта.
- Според Оксфордския английски речник думата "грамотност" не е използвана до 1886 г., въпреки че "неграмотност" се използва от 1660 г.
- Речникът на английския език на Самюел Джонсън съдържа описание на "илитерат" (неграмотен, необразован човек), но не и на "литерат" (грамотен, образован човек).
- Според ЮНЕСКО броят на неграмотните хора сред възрастното население на света е 757 милиона души.
- Най-голямо процентно несъответствие между грамотните мъже и жени има в Йемен. В страната грамотните мъже са 85,1 процента, а грамотните жени - едва 55 процента.
- Същевременно в Лесото 88,3 процента от жените и 70,1 процента от мъжете могат да четат и пишат.
- Според Книгата с факти за света на ЦРУ Нигер е с най-нисък процент на грамотност сред възрастното население. Едва 19,1 процента от мъжете и жените в страната могат да четат и пишат.
- Грамотност е способността за четене и писане. Неспособността за писане се нарича дисграфия или аграфия.
- "Четенето прави човека знаещ, беседата - находчив, а навикът да записва - точен", е казал философът Франсис Бейкън.
- Проучване, направено във Великобритания, показва, че хората в страната отделят средно 5,3 часа седмично за четене и 18 часа на седмица за гледане на телевизия.
- През 2013 г. във Великобритания са издадени 184 000 книги или по една на всеки три минути.
И още - знаехте ли, че българите сме по-грамотни от гърците, португалците и испанците? Вижте повече във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!