Много особен конкурс обяви литературното списание "Факел". За първи път в България се организира състезание за... най-добър читател!
За мото на нетрадиционната идея сп. "Факел" и Културната асоциация "Артхостал" в Барселона са избрали текст на лауреата на Нобелова награда Йосиф Бродски, който гласи:
"Обстоятелството, че не чете, е причина обществото да падне до онова ниво на изказ, при което се превръща в лесна плячка за демагога и тиранина. За обществото това е равно на забрава..."
Идеята е през годината да се публикуват две книги с нарочно направени грешки, които читателите трябва да открият.
Грешките не са коректорски - правописни или печатни - а смислови, стилови, фактологически, т. е. такива, които, ако авторът би допуснал, добрият редактор безпогрешно ще улови. Въпросът е, какъв е тогава добрият читател?!
"Къщата на обесения" - сборник разкази от Красимир Дамянов, е първата книга.
Онези, които намерят и трите грешки ще участват в тегленето на жребия за Първа награда. А тя е безплатен самолетен билет до Барселона и една седмица на гости на Културна асоциация "Артхостал".
Десет втори награди - за открити две грешки - осигуряват годишен абонамент за списание "Факел". 50 носители на трети награди - за една открита грешка - ще получат книга на издателство "Факел експрес".
Главният редактор на "Факел", поетът Георги Борисов, обяснява идеята така:
"За да открие трите грешки читателят трябва да има определени познания, свързани с литературата, с живота, да притежава вкус към доброто четиво. Смятам, че у нас имаме широк кръг от читатели, които са високоинтелигентни хора и съм сигурен, че те ще се включат в състезанието.
В същото време ние искаме да стимулираме българите, които рядко посягат към български произведения. Затова се спряхме на български автор. Истината е, че читателят трябва да се възпитава, да се насърчава да чете качествена литература. Идеята ни е да правим подобен конкурс два пъти в годината, но не с чуждестранни бестселъри, а със стойностна, българска литература, която, за жалост, е незаслужено пренебрегната."
Книгата на Красимир Дамянов "Къщата на обесения" вече се продава в книжарниците "Хеликон", "Пингвините", "Сиела", "Български книжици", "Нисим", "АБВ Писмена", "Буктрейдинг", "Интеркнига", "Реа", НАТФИЗ и др.
Наградените читатели ще бъдат обявени на пролетния панаир на книгата в София през май 2010 г.
Писмата с отговорите могат да се изпращат от 1 декември 2009 г. до 30 април 2010 г., а подробностите за конкурса са на сайта на "Факел експрес" (fakelexpress.com).
Красимир Дамянов отдавна не живее в България. Той е 61-годишен, роден е в София. Като студент заминал за Хавана, където учил една година, после завършил строително инженерство в София. Работил на строежа на Аспаруховия мост във Варна и в Националния институт за паметниците на културата, както и като редактор в издателство "Български писател".
Първият му сборник с разкази "Защо няма бог" излиза през 1981 г. С втората си книга "Дяволски нокът" (1985) става популарен сред читателите, приемат го за член на Съюза на българските писатели. Три години по-късно един днешен активист на съшия този съюз иска изключване на Дамянов заради негово изказване, определено за "антипартийно".
Поканен от Валери Петров и Христо Ганев, започва работа в Студията за игрални филми, но през 1989 г. е принуден да напусне за "намеса в творческите планове на колектив 64" и "налагане на продуцентски принципи и материална отговорност".
Последната му книга е "Приказки за злояди деца" (1989), след което той практически изчезва от литературната сцена. Става шофьор на такси и емигрира в Испания, връщайки се към предишната си професия.
От 1990 г. живее в Мадрид, реставрира стари сгради, а от три години е стопанин и уредник на културния клуб-хотел "Артхостал" в Барселона, където често гостуват български литератори, художници и музиканти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!