Д ревните египтяни, които са разчитали на робски труд, не са известни със социалните си придобивки. Текстове от периода на Новото царство обаче показват, че преди повече от 3000 години най-сръчните майстори, работещи по царските гробници, са получавали платени болнични, съобщи Ред орбит.
В онези времена знатните хора са полагани след смъртта си в гробници, изсечени в скалите, а не в пирамиди. Тогава е построено и селището Деир ел-Медина близо до гробниците, така че майсторите да могат да се прибират у дома всяка седмица.
Тези високо ценени работници, чието майсторство било важно за строежа на царска гробница, са имали различни придобивки. Те са получавали месечна дажба зърно, жилища и прислужници, които да се грижат за прането, смилането на зърното, носенето на вода.
Близките им живеели в селото и децата и жените им се ползвали от тези облаги. Древни текстове, намерени в селището, показват, че майсторите на гробниците не са ходели на работа, когато са били болни, но са получавали пълните си заплати. Те споменават и платен лекар, осигуряван за работниците от държавата. И лекарят, и неговият помощник са имали право на почивни дни.
Запазени са медицински папируси, които показват използваните лечения. Някои от тях са скъпи и вероятно са били само за елита. Други са на базата на билки и обикновени съставки. Те са били достъпни и за бедните.
Разкопките в Дейр ел-Медина се ръководят от Ан Остин от Станфордския университет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!