Котките са много по-опасни, отколкото се предполагаше досега и представляват истинска заплаха за дивата природа, пише британският в. "Дейли телеграф", като се позовава на изводите на американски специалисти.
Учени от университета на щата Джорджия са оборудвали 60 домашни котки с каишки с камери, прикачени към тях в град Атина, и така наблюдавали какво правят животинките, докато техните собственици не ги държат под око.
Писаните били следени 10 дни.
Учените установили, че убитите мишки и врабчета, които те обикновено мъкнат в двора на къщите си и ги показват на стопаните си, са само върхът на айсберга.
Котките в действителност убивали много повече диви животни. От тях 30% бивали изядени незабавно, а близо 50% били оставяни да гният.
Около 30% от котките убивали диви животни. Най-честно плячките били гущери, змии и жаби.
Някои писани обаче ловували и малки бозайници, като например северноамерикански катерици или полевки (вид гризачи).
Птиците съставлявали едва 12% от избите от котките диви животни.
За да се отдадат на това опасно хоби, писаните се излагали на големи рискове, показало изследването.
45% от котките пресичали рисковано пътища, а 25% похапвали и пиели каквото им падне по пътя, независимо дали е отровно или не.
Според учените от университета на щата Джорджия всичко това показва, че котките оказват много по-голямо влияние върху дивата фауна, отколкото се предполагаше досега.
Подобно изследване се извършва сега с котки и във Великобритания. Резултатите ще бъдат анализирани от учени от университета в Рединг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!