З абравете за парацетамола за стомашни болки или вазелин за напукани устни, хората, боледували преди 400 години е трябвало да се задоволят с рачешки очи и свинска мас като лекарства.
Много преди създаването на здравноосигурителната система хората трябвало сами да си приготвят лекарства, ако се разболеят, като това включвало лечение на камъни в бъбреците с крак на гълъб кипнат в бяло вино.
На всеки, който имал проблеми с пикочния мехур се препоръчвало да пие смес от вино, чесън, рачешки очи и "прах от пениса на елен". При паднал нокът пък било хубаво мястото да се наложи с черупки от яйца, за да може новият нокът да порасне по-бързо и по-лесно.
Друга рецепта пък е за гланц за устни, който се приготвял от "две унции восък от девица и две унции свинска мас" (б.а. но мас направена от мазнините по гърба на свинята). Не е ясно обаче какво се крие под името "восък от девица".
През 1652 г. Никълас Кулпепер, автор на книгата "Английският лекар", съветва срещу кашляне на кръв да се използват кестени. Според него ядката на кестена действа като лекарство, защото "дървото е изцяло под владението на Юпитер".
От домакините през XVII век се е очаквало да имат основни познания за това как се приготвят различни лекарства от билки.
Колекция от 25 книги от 17 век ще бъде открита днес в Университета в Кеймбридж и ще продължи до октомври.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!