19 ноември е световният ден на... тоалетната. Освен това, има и Световна тоалетна организация (WorldToilet.org), която се бори за нормални хигиенни условия на хората.
Денят се чества от 19 ноември 2002 г. съгласно решение, взето на Първата международна конференция на Световната организация на тоалетните в Сингапур, състояла се между 20 и 22 ноември 2001 г.
Липсата на канализация и водоснабдяване в света са причина за загубването на много повече животи, отколкото всички войни през XX в., сочат данните на световната организация.
Според тях повече от 80% от канализацията на развиващите се страни се влива без пречистване в езерата, реките и бреговите зони.
В момента човек прекарва
средно около три години от живота си в санитарното помещение,
което отрежда на тоалетната важно място в живота ни.
Близо 2,5 млрд. души по света обаче нямат достъп до елементарни санитарно-хигиенни условия.
Заради липсата на канализация тези хора рискуват здравето си, а всяка година 1,8 млн., предимно деца, губят живота си - по данни на световната организация.
Липсата на хигиена и санитарни условия е най-големият причинител на зарази в световен план, коментират експертите.
За да стигне до сегашния си вид, тоалетната е претърпяла дълга еволюция.
Първите тоалетни са на възраст 5000 години и са открити на Оркнейските острови, край бреговете на Шотландия. Те били построени до къщите, при това нямало нужда да бъдат чистени.
Египтяните ходели до тоалетната в каменни ями, които след това заривали с пясък.
Първата тоалетна чиния е китайска
Била на един от императорите, който управлявал през 50-100 г. сл. Хр. Тя била направена от злато и свързана с водопровода, така че водата отмивала всичко в канализацията.
За първи път обществени тоалетни били построени в Древен Рим през първи век. Римляните се събирали в тоалетните по 30-40 души, като водели през това време светски разговори.
Флавий пръв въвел заплащането в градските тоалетни. Негова е крилатата фраза, че парите не миришат.
През 1590 г. сър Джон Харингтън въвел тоалетната с водно измиване в Англия. Била направена за кралския двор. Понеже по онова време в Лондон обаче още нямало водопровод, слугите сипвали вода с кофи.
През 1861 г. тоалетната чиния била усъвършенствана от Томас Крепер, който я свързал с казанче за вода. А отходната тръба била така извита, че вътре оставала чиста вода и в помещението не миришело.
На днешния Световен ден на тоалетната от 10:30 до 12:30 ч. млади хора и доброволци от Националната мрежа за децата ще раздават "информационна" тоалетна хартия и ще привличат вниманието на гражданите за нуждата от промяна на училищните тоалетни, съобщиха от Националната мрежа за децата (НМД).
Акцията ще се състои между Министерството на здравеопазването и подлеза на метростанция "Сердика".
Над 70% от учениците в България не използват тоалетните в училище
и стискат, показа изследване, което НМД е провела сред над 800 ученици от цялата страна през 2010 г.
Основната причина, която учениците изтъкват, е лошото състояние на училищните тоалетни.
Последиците се отнасят не само до физическото, но и до психичното и социално благополучие на децата.
Лошото състояние на училищните тоалетни крие изключително сериозни рискове за здравето на децата. Вредният навик за стискане в ученическа възраст на по-късен етап може да доведе и до редица заболявания на отделителната система, посочват от НМД.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!