Десетте най-застрашени от изчезване езици
Източник: ThinkStock/Guliver
3

П рофесорът по лингвистика Питър К. Остин има издадени 11 книги за езиците на малцинствата. В една от тях "1000 езика: световна история на живите и изгубените езици" той анализира състоянието на езиците по света и посочва 10-те най-застрашени от изчезване.

В днешно време в света се използват над 6900 езика, като някои от тях се говорят от стотици милиони хора, а други - само от един-двама души.

Според езиковеди половината съществуващи езици са застрашени от изчезване и към 2050 г. това ще стане факт.

Основната причина за изчезването на езиците е в това, че общностите "превключват" на по-силни в политически и икономически аспект езици като английски, испански, хинди или суахили. Всеки език изразява историята, културата, обществото и идентичността на хората, които го говорят и всеки предоставя уникален начин за говорене за света.

Изчезването на един език е загуба и за общността, която го използва в ежедневието, и за човечеството като цяло.

"Как да избера първите 10 от застрашените от изчезване над 3000 езика? Подборът ми е въпрос на личен избор, при който съм се съобразявал с четири фактора", пише проф. Остин и допълва:

1. Географско разпределение – опитах се, ако е възможно, да посоча поне един език от всеки континент.
2. Научен интерес – исках да включа езици, смятани от езиковедите за интересни и важни, поради структурни или исторически причини.
3. Културен интерес – стремях се, ако е възможно, да включа информация за интересни културни и политически аспекти на застрашените езици.
4. Социално значение – исках да включа поне една ситуация, която показва защо езиците са заплашени, както и да откроя начини, по които общностите реагират на заплахата срещу езика им.

А ето и 10-те най-застрашени от изчезване езици:

1. Джеру
Джеру (или велик андамански) се говори от по-малко от 20 души на Андаманските острови в Индийския океан. Смята се, че андаманските езици може би са последните езици, чиято история датира отпреди неолита в Югоизточна Азия и вероятно са свързани с езика на първите заселили се в района съвременни хора, пристигнали там от Африка. Няма данни, свидетелстващи, че езиците на Андаманските острови могат да бъдат свързани с който и да е друг език на земята.

2. Нтцу (N|u, наричан също кхомани)

Калахари, Южна Африка
Калахари, Южна Африка Източник: ThinkStock/Guliver

Този койсански език се говори от по-малко от десетима стари хора, чиито традиционни земи се намират в района на Националния парк "Гемсбок" в Калахари, Южна Африка. Койсанските езици се отличават със своите цъкащи съгласни звуци - знакът | се произнася като междуметието "тц-тц", с което изразяваме съжаление или възмущение. Най-близкият родственик на езика нтцу е хоо (наричан също та'а, който се говори от около 4000 души). Този език има най-много звуци от всички езици в света - 74 съгласни, 31 гласни и 4 тона (височина на гласа).

3. Айну
Езикът айну се говори от малък брой възрастни хора на остров Хокайдо в северната част на Япония. Те са коренните жители на Япония, но японското правителство ги призна за малцинствена група едва тази година. В този език има много сложни глаголи, които изразяват смисъла на цяло изречение и затова той е средство за разпространение на устно народно творчество от приказки и песни. Предприемат се мерки за възраждането на езика айну и на свързаната с него култура.

4. Тхао

Езерото Сън Мун в централен Тайван
Езерото Сън Мун в централен Тайван Източник: ThinkStock/Guliver

Езерото Сън Мун в централен Тайван е родното място на езика тхао, който в момента се говори от неколцина старци; останалата част от местната общност говори тайвански китайски (минан). Тхао е австронезийски език, свързан е с езиците, които се говорят във Филипините, Индонезия и тихоокеанския регион и е характерен за коренното австронезийско население, преди тези хора да отплават на юг и на изток преди повече от 3000 години.

5. Ючи
Ючи се говори в Оклахома, САЩ, само от петима души на възраст над 75 години. Ючи е изолиран език, т.е. няма връзка с нито един друг език на земното кълбо. Хората, които говорят ючи, наричат себе си "цояха" или "деца на слънцето". Съществителните в ючи имат 10 рода, които се изразяват с окончания: шест рода обозначават хората ючи (в зависимост от роднинските връзки към говорещото лице), един е за хора, които не са от културата ючи и за животни, и три рода са за неодушевени предмети (хоризонтални, вертикални и кръгли). В момента се полагат усилия да се запише езика на аудио- и видеоносители и той да се възроди, като бъде преподаван на деца.

6. Оро уин

река Пакаас Новос в Бразилия
река Пакаас Новос в Бразилия Източник: ThinkStock/Guliver

Общността оро уин живее в западния бразилски щат Рондония. За първи път външни лица са установили контакт с тази група през 1963 г. в горното течение на река Пакаас Новос. Тази общност е била почти изличена от лицето на земята след две нападения на чужденци и днес наброява само 50 души, като само петима от тях продължават да говорят този език. Оро уин е един от петте езика, в които се използва звук, наричан от езиковедите "беззвучен зъбен билабиално вибриращ африкат". На по-популярен език това означава звук, който се произнася, като връхчето на езика се поставя между устните, а те вибрират – както при междуметието б-р-р-р, с което човек изразява, че му е студено.

7. Кусунда
Кусунда са бивши ловци-събирачи от Западен Непал, които се изпоженили със своите съседи заселници. До неотдавна се смяташе, че техният език вече е изчезнал, но през 2004 г. учени от университета "Трибхуван" в Катманду откриха осем души, които продължават да говорят този език. Кусунда също е език, който няма никакви родствени връзки с други съществуващи днес езици.

8. Тер сами

Колският полуостров в Русия
Колският полуостров в Русия Източник: ThinkStock/Guliver

Това е най-източният от групата езици саами (преди се е наричал лапп, подигравателен термин) на Колския полуостров в Русия. На тер сами говорят само 10 старци от около 100 души от етноса тер сами, всички от които сега използват руски. Тер сами е от семейството на финския и други уралски езици, които се говорят в Русия и Сибир, и има далечна връзка с унгарския.

9. Гуугу йимидхирр
Гуугу йимидхирр е език на австралийските аборигени, който се говори в Хоупвейл, близо до Куктаун в северната част на щата Куинсланд, от около 200 души. През 1770 г. капитан Джеймс Кук прави списък от думи и така в английския (а и в другите езици на земята) се появява думата "кенгуру". Гуугу йимидхирр, както и някои други аборигенски езици, се отличава със специални обръщения към определени членове на семейството (като примерно свекър/тъст или зет/шурей), при които обичайните думи са заменени с напълно различни, специални думи. Например, вместо bama dhaday, което означава "човекът върви", трябва да кажете yambaal bali, когато говорите на тези роднини, за да изразите уважение и вежливост.

10. Кет

Източен Сибир
Източен Сибир Източник: ThinkStock/Guliver

Кет е последният оцелял член на семейството езици, които се говорят по поречието на река Енисей в Източен Сибир. Днес около 600 души говорят кет, но децата не го изучават, тъй като родителите предпочитат да им говорят на руски. Кет е единственият сибирски език с тонова система, при която височината на гласа може да придаде различен смисъл на думи, звучащи еднакво ( в това отношение прилича на китайски и на езика йоруба). И за да е още по-труден за всеки чужденец, който би желал да го научи, този език има изключително сложно словообразуване и граматика.

Днес – 26 септември, отбелязваме европейския ден на езиците. Празникът е обявен от Съвета на Европа с подкрепата на Европейския съюз на 6 декември 2001 г.  Целта на европейския ден на езиците е да се повишава осведомеността за използваните в Европа езици, да се насърчава културното и езиковото многообразие и да се стимулира изучаването на чужди езици през целия живот. 

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

България Преди 4 минути

Ако те бъдат приети, процедурата за избор на главен прокурор ще бъде прекратена

Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 27 минути

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Свят Преди 9 часа

Чехия вече не се нуждае от внос на руски петрол

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 10 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 11 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 11 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 12 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 12 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

Свят Преди 13 часа

Еврокомисарят се надява да бъдат отворени един или два преговорни клъстъра с Украйна и Молдова

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 13 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Свят Преди 13 часа

Инфлуенсърът и брат му са разследвани за трафик на хора

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 13 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

<p>Химическите заводи на Путин са в пламъци (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Химическите заводи на Путин са в пламъци, а ракетите ATACMS нанасят удари в Русия

Свят Преди 14 часа

Украйна до голяма степен използва собствени безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие, за да атакува жизненоважни обекти на Русия

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

България Преди 14 часа

29-годишна жена от Сандански роди на път за болницата в Петрич на 27 ноември и загуби детето си

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

България Преди 14 часа

В неделя и понеделник са наказани над 20 водачи