Вече официално България е първата държава, поставила световен рекорд на Гинес с гайди.
Опитът за поставяне на световен рекорд на Гинес се състоя на 16 май (сряда) в зала 1 на НДК, а организатор на грандиозното събитие бе международната неправителствена хуманитарна организация "Изкуството да живееш".
333-ма български фолклорни музиканти се събраха в центъра на София, за да засвирят на своите каба гайди. По този начин те поставиха първия подобен рекорд в Книгата на Гинес.
Облечени в традиционните за Родопите колоритни носии,
гайдарите започнаха с популярната фолклорна песен "Излел е Дельо Хайдутин",
която през 1977 г. бе изпратена в Космоса от НАСА.
С дейност в над 155 държави международна фондация "Изкуството да живееш" е най-голямата доброволческа организация в света.
Вдъхновение за организирането на световен рекорд бе второто посещение на основателя на "Изкуството да живееш" - Шри Шри Рави Шанкар в България.
Фондация "Изкуството да живееш" е известна със своите културни и хуманитарни инициативи по цял свят.
В международен мащаб фондация "Изкуството да живееш" държи 10 световни рекорда на Гинес.
Българската каба гайда е най-характерният и популярен музикален инструмент в Родопите.
Тя озвучава седенки и събори, весели и тъжни дни от живота на родопчани от древността до днес, а на 16 май цели 333 гайди озвучиха в прекрасно тържество зала 1 на НДК.
След като бе приветстван изключително радушно от многохилядната публика, Шри Шри Рави Шанкар
сподели своята визия за един по-добър и по-мирен свят
започвайки с впечатленията си от нашата страна:
"Толкова е прекрасно да бъда с всички вас тук в страната на розите.
Миналата година през юли месец, когато имахме Световния фестивал на културата, най-впечатляваща беше българската група, която пътува 30 часа до Берлин и 3000 души изпълниха такова великолепно изпълнение - хоро.
Това е, от което имаме нужда. Ние сме в ера на технологиите.
Технологиите са превърнали земното кълбо в едно глобално село.
Аз бих искал да гледам на него като на глобално семейство. Това е моята мечта: света като едно световно семейство. Ние сме изключително щастливи, че светът има толкова много култури, разнообразни традиции, езици и религии.
Това е второто ми посещение в България.
Аз вече виждам много промени тук. Инфраструктурата се развива, икономиката е станала по-добре от преди; тя може да бъде дори по-добре. В същото време, бих казал, че имате своите дълбоки корени, хиляди години култура и традиции.
Не губете това. Младежите трябва да запазят своите корени и да разширят своята визия. Така че, това е причината да казваме, че ще направим голямо изпълнение на гайди днес. Целта на това е да насърчим старите традиции и културата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!