Първият музей на отпадъците в Европа, бе открит вчера в централната част на огромен търговски център в Букурещ, съобщава Аджерпрес.
Целта му е обществото да бъде предупредено, че всичко, което купува, в крайна сметка отива на боклука, а той трябва да се обработва, обясниха организаторите.
"Това е парабола.
Казваме: "разходете се в търговския център, посетете, купете.
Всичко, което виждате, от големи до малки предмети, от най-желаните до най-необходимите, ще се превърнат в боклуци", посочи още един от организаторите на изложбата Илие Брие.
"Трябва да помислим върху факта, че всеки жест, всяко желание, произвежда боклуци и трябва да помислим какво правим с него", уточни той.
Музеят е открит по инициатива на асоциацията "Център за върхови постижения за устойчиво развитие" и министерството на околната среда и водите.
"В близко време предстои да намалим количеството на складираните отпадъци и да увеличим количеството на рециклираните и оползотворените. Създаването на този музей прави повече отколкото 20 симпозиума.
В Румъния има нужда от създаване на колкото се може повече ефективни структури за управление на отпадъците", пък заяви министърът на околната среда Ласло Борбей.
Музеят на отпадъците предлага нова перспектива относно влиянието, което отпадъците имат върху всекидневния ни живот - от дискомфорта до заплахата.
На първоначалния си етап той разполага с 13 зони, посветени на градските отпадъци и начините за управлението им - от амбалаж (пластмаса, хартия, стъкло, метал) до електрически и електронни, от биоразградимите до опасните, както и методите за разделното събиране, унищожаването, рециклирането и повторната им употреба.
Една от основните атракции е "Трасето на отпадъците",
по което посетителите могат да видят автомобил Трабант, използвани автомобилни гуми, стари касетофони, компютърни монитори и други.
Румъния, която се присъедини към Европейския съюз (ЕС) през 2007 г., остава страна, в която екологията далеч не е приоритет.
По време на националния ден на събирането на боклука през септември бяха събрани над 550 хил. торби с боклуци от полета, гори и езера.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!