М ощното изригване на вулкана Бардарбунга в Исландия през август миналата година бе рекордно не само по своята сила, но и по количеството изхвърлени токсични газове.
По време на пика на изригването той ежедневно е изхвърлял в атмосферата три пъти повече серни съединения, отколкото всички заводи в Европа, установиха учени от университета на Лийдс, съобщават Phys.org и Journal of Geophysical Research — Atmospheres.
По времето на своята активност вулканът всяка секунда е изригвал повече от 200 куб. м лава, което е еквивалентно на едновременното запълване на пет олимпийски басейна с вода за минута. Така са се освобождавали до 120 хил. тона серен двуокис дневно. Този газ може да предизвика киселинни дъждове и дихателни проблеми.
Активността на вулкана продължи шест месеца.
За този период от него изтече достатъчно лава, за да покрие район с размера на Манхатън.
Изригването на Бардарбунга беше най-голямото в Исландия за повече от 200 години. То не се отрази на полетите, защото изригваше само лава, без пепел. Качеството на въздуха обаче пострада от него.
Британските учени са използвали за изследването си спътникови данни, за да картографират разширяващия се облак от токсичен газ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!