Р аботилница за изграждане на подвижни подслони за животни, обитаващи околностите и водите на Марица, театрален декор, връщащ колективните спомени за реката чрез светлини и сенки, инсталации “Реката в града”, разположени на три от най-популярните пешеходни и обществени пространства в града...
Това са само малка част от намесите в градската среда, в които жители и гости на Пловдив ще имат възможността да се включат по време на международния фестивал за архитектура ONE ARCHITECTURE WEEK 2015.
Той ще се проведе от 18 до 27 септември, а основната тема е „ПРИ-ОБЩЕНА РЕКА“, чрез която фестивалът, съвместно с архитекти от България и чужбина, жители на Пловдив и цялата страна, дизайнери, творци, спортисти, активисти и т.н., си поставят за цел приобщаването на Марица, посредством съсредоточаването на колективни действия покрай реката.
Фестивалът ще се опита да провокира връщането на това отдавна забравено богатство обратно на града. Ще се опита да обедини около Марица както пловдивчани, така и всички, които имат нещо общо с реката и нейното пространство.
Част от намесите вече функционират активно, демонстрирайки на практика как може да бъде използвано пространството на реката.
А ето какво предстои:
Работилницата „Отворено училище“ (18 - 26 септември), която ще събере български студенти по архитектура и дизайн със студенти по дизайн от Холандия, за да проучат потенциални места и форми за намеса около Марица. Резултатът от тяхната работа ще бъдат мебели и инсталации в градското пространство. С подкрепата на Creative Industries Fund NL.
"Колектив Кино Космос" представят река Марица чрез серия от инсталации, разпръснати в центъра на Пловдив. Намесите (18 - 27 септември) целят да провокират интерес към “забравената” река и да се опитат да интегрират образа й във всекидневието на съвременен Пловдив.
Намесата „Приобщени сенки“ (19, 20 и 27 септември) на Миър Фантом, артистичен колектив от Монреал, ще превърне стара бензиностанция на северния бряг на река Марица в интерактивна инсталация, в която всички жители на града са поканени да участват, като се поровят във въображението си и в колективните си спомени.
Намесата “Водовъртеж” на полската архитектурна група "Централа" ще опита да преодолее затруднената връзка между брега и коритото на река Марица. Ще бъде монтирана стоманена и въжена структура, която кани минувачите да се спуснат до коритото на реката. Инициативата се осъществява с подкрепата на Полския институт в София.
“Архитектура за животни” (19 - 20 септември) е работилница, по време на която Клеменс Баудер - австрийски архитект и интердисциплинарен артист, както и всички заинтересовани ще създадат заедно с него подвижни подслони за животни, обитаващи околностите и водите на река Марица: птици, прилепи, видри, жаби, риби. За създаването на тези необичайни “къщички” Клеменс Баудер ще използва подръчни, за предпочитане рециклируеми материали, и ще работи в тясно сътрудничество със Зелени Балкани, Българското дружество за защита на птиците и WWF. Работилницата се организира с подкрепата на Посолството на Австрия в България.
В програмата на ONE ARCHITECTURE WEEK се включват още поредица от събития, между които професионален форум, лекции, дебати, филмови прожекции, детска и спортна програма и много други.
Допълнителна информация за тях може да бъде намерена тук и във "Фейсбук"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!