А ляска, величествената северна граница на Америка, се променя заедно с климатичните промени. Покачващите се температури променят характера ѝ и пейзажа, но освен това водят със себе си и опустошителните горски пожари.
През последните 60 години Аляска се е затоплила повече от два пъти по-бързо от останалата част на САЩ
и температурите са се покачили средно с 3 градуса по Фаренхайт. До 2050 г. се очаква те да се покачат с още 2-4 градуса по Фаренхайт. Това покачване се очаква да увеличи и рисковете от горски пожари, точно както това се случва в останалите западни щати.
Горските пожари зачестяват все повече в западните щати от 1970 г. насам, а в същото време пролетните и летните температури са се покачили драстично.
Пожарите в Аляска не влизат често в новините, но те застрашават обширни гори, паркове и тундра, които съхраняват огромни количества въглерод.
Нарастващият брой горски пожари може да увреди тези екосистеми, както и хората и дивите животни, които зависят от тях. Изпускането на допълнително количество въглерод в атмосферата пък допълнително ще допринесе за глобалното затопляне.
Анализ на данни за горските пожари в Аляска, събирани в продължение на 65 години, показва:
1. Броят на големите горски пожари (разпростиращи се на повече от 1000 дка) внезапно се увеличил през 90-те години на миналия век, а от 2000 г. насам има почти два пъти повече големи горски пожари в сравнение с 50-те и 60-те години на миналия век.
2. В района на Арктика броят на големите горски пожари нараства почти десетократно от 2000 г. насам в сравнение с 50-те и 60-те години. През 50-те и 60-те години само в три години е имало големи горски пожари в Арктика, а от 2000 г. насам, те са вече 33.
3. Площта, засегната от горски пожари всяка година, се е увеличила.
4. Сезонът на горските пожари в Аляска сега е с около 40% по-дълъг, отколкото е бил през 50-те години. Първите пожари се появяват в началото на годината, а последните се случват през късна есен.
5. Покачващите се температури в цяла Аляска съвпадат с увеличаването на броя и размера на пожарите. Годините с най-горещ период от май до юли са и годините с най-много пожари, засегнали най-голяма площ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!