През 1970 г. Кения е застигната от най-тежката суша в историята на наскоро обявилата независимост държава. В резултат на това загиват над 10 хиляди слона. Данните стават още по-мрачни, когато прибавим към това число и избитите през годините слонове заради лова за забавление, бракониерството и контрабандата на слонова кост.
Скъпата и търсена стока е обект на престиж и дори обожествяване в различни точки на планетата. Заради лесната обработка от бивните на животните се правят всевъзможни битови и култови предмети - от копчета за дрехи и топки за билярд до разпятия на Исус и статуи на Буда.
В резултат на това в началото на 70-те години броят на слоновете в Кения рязко намалява, а цифрите са повече от катастрофални. Статистиката сочи, че през 1972 г. в младата африканска държава е имало около 500 хил. слона, а изнесената слонова кост през периода е на стойност 285 хил. щатски долара.
Година по-късно сумата е нараснала на 5 млн. долара, а животните са вече 300 000! Сблъсъците между рейнджърските отряди и бракониерите са ежедневие, а корупцията е достигнала до всички етажи на властта.
Въпреки тези мрачни данни обаче винаги се намират хора, които да се противопоставят и да застанат на страната на животните. Хора, които са готови да жертват много и да се посветят изцяло на дивата природа.
Пример за такъв човек е Дафни Шелдрик. Наричат я бавачката на слончета и фея орисница, а мястото, където живее - рай за осиротелите африкански животни.
Родена през 30-те години на XX век, Дафни израства в една Кения на опасности и несигурност. Тази жена се сблъсква с множество трудности и несгоди, но животът й винаги е бил осмислян от любовта към дивата природа.
Днес Дафни е известна с основаването на Тръста за диви животни "Дейвид Шелдрик", както и с грижите, които е полагала и продължава да полага за стотици осиротели животни, сред които слонове, антилопи, носорози, зебри и много други. Национален парк "Найроби" се е превърнал в дом за множество осиротели слончета, отглеждани там от своето човешко "семейство" до момента, в който инстинктът им не надделее и те не се завърнат към своя изгубен първи дом - саваните на Кения.
В своята книга "Любовта ми Африка" Дафни Шелдрик ни отвежда на едно незабравимо сафари през парковете "Найроби" и "Цаво". Ставаме свидетели на уникални взаимоотношения между животните и хората. Разбираме, че зебра и носорог могат да бъдат приятели. Разбираме как слоновете комуникират помежду си. И най-вече колко силна може да бъде връзката на човека с природата.
През 2001 г. Дафни Шелдрик е удостоена с кенийския "Орден на горящото копие", през 2002 г. получава наградата на Би Би Си "За заслуги", а през 2006 г. става дама командор на Ордена на Британската империя. Това е първото рицарско звание в Кения от 1963 г., когато страната получава независимост.
Запознайте се с историята на тази невероятна жена, като поръчате нейната книга от издателство "Вакон" с 13% отстъпка от тук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!