Годежният пръстен, предложен през 1796 г. от Наполеон Бонапарт на Жозефина Боарне, бе продаден за 896 400 евро на търг, организиран от аукционната къща "Озена" (Osenat.fr) в чест на 250-годишнината от рождението на Жозефина.
Очакваната цена за бижуто бе едва между 10 и 15 хил. евро.
Златният пръстен е с диаметър 18 мм. Украсен с шлифовани като капка диамант и сапфир, долепени един до друг с противоположните си страни. Двата скъпоценни камъка тежат около карат всеки.
За разлика от сегашната му предимно историческа стойност, навремето този пръстен не е струвал твърде много.
"Тогава
Наполеон изобщо не е имал много пари -
пръстенът е съвсем простичък. Все пак Наполеон по това време е бил само млад - макар и обещаващ - офицер, а не император, обяснява Жан-Клод Шатение от "Озена".
Наполеон среща Жозефина през септември 1795 г.
Тогава тя е на 32 години, а той е 6 години по-млад от нея. По това време тя е богатата - тя е вдовица на Александър Боарне - аристократ, който въпреки подкрепата си за революцията, умира на гилотината.
От този брак тя има две деца - Южен и Ортенз. Наполеон по-късно ги осиновява, а Жозефина така и не успява да роди от него.
Пръстенът е запазен чрез Ортенз, която по-късно става холандска кралица. На свой ред тя го дава на сина си, Наполеон III, а сега пръстенът попада на аукциона като част от колекцията на принц Виктор Наполеон (1862-1926).
Виктор Напореон, чиито дядовци са най-малкият брат на Наполеон - Жером, крал на Вестфалия - и Виктор Емануил II, крал на Италия, наследява голяма част от семейните спомени, свързани с легендарния си роднина, обяснява Шатение.
Сватбата на Наполеон и Жозефина е през март 1796 г.,
но меденият им месец продължава едва... ден и половина. След това Наполеон заминава за фронта в Италия, а Жозефина, нежелайки да го последва, остава в Париж. Наполеон й пише често, понякога по два пъти на ден.
Бракът им обаче никога не е бил спокоен и се разпада през 1810 г., след немалко "прегрешения" и на двете страни.
По това време обаче Наполеон вече е извършил преврата и дори е император (1804 г.)
След разтрогването на този брак,
Наполеон се жени за австрийската принцеса Мария-Луиза
Друг интересен обект от продажбата през уикенда бе именно портрет на дук Райхщад, първият син на Наполеон и Мария-Луиза.
Портретът е в цял ръст и дукът, 12-годишен, е облечен в бялата униформа на Първи пехотен полк от австрийската имперска армия.
Император Франц I е поръчал през 1823 г. на художника Петър Крафт портрета на своя внук. Картината бе продадена за 435 600 евро, около два пъти повече от предварителната оценка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!