З аплахата от потенциален терористичен акт в наши дни нараства все повече и повече и ни кара да бъдем нащрек. В много семейства родителите трябва да намерят най-добрия начин да разговарят с децата си за това.
Тези разговори не са никак лесни и могат да накарат някои деца, че дори и възрастни, да се тревожат за безопасността си.
Повишаването на тревожността у децата може да предизвика редица трудности в справянето с обичайни ежедневни дейности, като ходенето на училище например.
Ето няколко съвета как да помогнем на децата си да бъдат по-устойчиви на такива новини и да се справят със заплахите от тероризма:
1. Положителна перспектива
В такива случаи Американската психологическа асоциация препоръчва да избягваме да гледаме на кризата, като на нещо безнадеждно. Много деца възприемат реакциите на своите родители в различни ситуации като свои собствени. Вие не можете да промените събитията, които стресират или кризите. Въпреки това трябва да се опитате да гледате отвъд настоящето към това как бъдещите обстоятелства може да са по-добри. Ако сте в състояние да демонстрирате този модел на поведение и мислене пред детето си, ще му помогнете да се тревожи по-малко за положението или за потенциална заплаха.
2. Дръжте нещата в перспектива
Детето ви може да изпитва затруднения да види цялостната картина, така че е полезно вие като родител да му помогнете да погледне нещата в перспектива. Дори, когато сте изправени пред много болезнени събития, опитайте се да разгледате стресовата ситуация в по-широк контекст и поддържайте дългосрочна перспектива. Избягвайте преувеличаването на събитието.
3. Говорете с децата за техните чувства
Ако криете своите чувства и не говорите за емоциите си това няма да е никак полезно за намаляване на тревожността. Според редица училищни психолози много деца се чувстват разтревожени за войната, несигурността или евентуална терористична атака. Някои може да се чувстват гневни, объркани или притеснени. По-добре е да се справят с тези чувства, отколкото да се преструват, че те не съществуват.
4. Придържайте се към фактите
Може да е трудно да предпазите децата да не чуват за кризи или заплахи от тероризъм. Във време на криза не преувеличавайте и не спекулирайте за това какво се е случило или за това къде би могла да бъде следващата атака. Децата вече рамкират своята собствена версия за случилото се в главата си,така че е важно разговорът да се фокусира върху фактите, а не предположенията.
5. Ограничете излагането на децата на влиянието на медиите
Трябва да наблюдавате или да ограничите излагането на децата на влиянието на медиите. Ограничете достъпа им на информация и кадри от мястото на събитието , а особено важно е да се следи и излагането на децата на влиянието на социалните мрежи.
Преди две седмици полските служители за сигурност организираха фалшива евакуация при атентат във Варшава:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!