"Над 80% от комуникацията между хората е невербална, така че показването на любовта чрез езика на тялото (поведението) е значително по-искрено.
Взаимоотношенията във връзката не се демонстрират в някакви сюблимни моменти на дълбоко откровение веднъж годишно. Те се проявяват десетки и стотици пъти всеки ден в процеса на обичайното общуване".
Това казват мачмейкърите Радослава и Румен Карамихалеви, които се заеха с трудната задача да участват и помагат любовта да се случва в експеримента на Нова ТВ „Женени от пръв поглед”
За разликата между привличането и обичането, как да кажем за първи път "Обичам те" и има ли формула да приемем отхвърлянето по-лесно, разберете от тях в интервю на Наталия Такова - Мазгарева от Vesti.bg:
- Каква е разликата между привличането, влюбването и обичането?
- Привличането е едностранен процес, който често е предвестник на влюбването, нещо като първите вълнички, предшестващи бурята. В повечето случаи хората осъзнава това чувство, макар и не винаги причината за него. Обичта е привързаността, емоционалната свързаност и чувството на удовлетвореност, което възниква след като двойката се опознае и натрупа ресурс от положителни преживявания. Обичта се доразвива и обогатява постоянно в процеса на връзката.
- Как да преборим притеснението да кажем за първи път "Обичам те" на партньора ни и защо всъщност го има страхът?
- За да се свържем с някого, е необходимо да разкриваме емоциите си. Признанието "Обичам те" е знак за силните чувства, които изпитваме към партньора си, но то създава и усещането за уязвимост. Затова понякога е толкова трудно да произнесем тези думи. Но колкото и да ни е трудно да ги произнесем за пръв път, споделянето е основата на изграждането на стабилна връзка.
- За думите и жестовете - по-важно ли е да кажеш, че обичаш някого, или е по-важно да му го показваш ежедневно?
- Над 80% от комуникацията между хората е невербална, така че показването на любовта чрез езика на тялото (поведението) е значително по-искрено.
Взаимоотношенията във връзката не се демонстрират в някакви сюблимни моменти на дълбоко откровение веднъж годишно. Те се проявяват десетки и стотици пъти всеки ден в процеса на обичайното общуване, което се използва 3 основни типа взаимодействия:
1. Приемане - например както в тениса двамата партньори си подават въпроси/реплики, изслушват се и отговарят с интерес и добронамереност.
2. Противопоставяне - изслушване репликата: въпроса на партньори, но отхвърляне.
3. Безразличие/пренебрежение - липса на желание дори да изслушаш партньора.
В ежедневието такива взаимодействия се повтарят десетки и стотици пъти. В добре взаимодействащите си двойки обичайно процентът на първия тип взаимодействие надхвърля 80-90%. Неминуемо се срещат и взаимодействия от втория тип, но при наличие на добра воля у партньорите, тези противопоставяния помагат да преначертаят границите и да се подобри бъдещото общуване. Наличието на висок процент контакти от третия тип е ясен сигнал за наличието на дълбоки проблеми в единия или по-често и у двамата партньори.
- Защо има хора, които казват на всеки партньор в живота си "Обичам те" и такива, които твърдят, че никога не са обичали? В какво се корени разликата между тези два типа?
- Дали казваме "Обичам те", или не зависи от това какво търсим от връзката с партньора си, от темперамента на човека и от умението му да осъзнава споделя емоциите си. Всяка връзка е се развива по собствен "сценарий". Дали ще казваме на глас "Обичам те" или не, няма особено значение, ако партньорите са удовлетворени от взаимоотношенията си и са щастливи един с друг. Обичта не е думи, тя е най-вече действия.
[img wide]11071960[/img]
- За онези с разбити сърца - как най-лесно се преодолява отхвърлянето?
- Няма готова формула. Дали ще се травмираш, или не от отхвърляне, зависи от големината на егото ни, от себеуважението, от жизнения опит, който имаме и от това дали се чувстваме достатъчно уверени в себе си. Лесно преодоляват отхвърлянето хората, които харесват и ценят самите себе си. За тях фактът на отхвърлянето е повод да се извлече полезната информация от ситуацията, след което продължават напред.
За хората, които изпитват дълбока вътрешна неувереност, отхвърлянето е разтърсващо негативно събитие, от което раните остават дълго.
Повече за двамата специалисти вижте в тяхната видеовизитка:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!