5 неща, които трябва да знаем за съвместния живот
Източник: ThinkStock
5

"Всеки компромис, който нарушава нашите граници и ни кара да усещаме, че правим жертва, е разрушителен както за нас, така и за взаимоотношенията ни. Когато правим нещо, защото го искаме, ние не държим другия длъжен да ни отвръща.

Моделът „за да върви една връзка, трябва да правя жертви” замества стоящите в основата на здравата връзка радост и свобода с гняв и чувство за вина."

Това е само един от ценните съвети, които дава психологът Милена Каменова.

Нейната роля като психолог и семеен консултант в социалния експеримент по Нова ТВ „Женени от пръв поглед” е да подпомогне двойките да се опитат да изградят максимално бързо близост и доверие помежду си.

Какви ценни съвети даде тя за всички читатели на Vesti.bg, на които им предстои приключението на съвместния живот и изграждането на стабилни и спокойни семейни отношения в нов дом, вижте:

Какво трябва да знаят двама души за съвместното съжителство преди да решат официално да заживеят заедно?

Източник: ThinkStock/Guliver

Взимането на решение за съвместно съжителство е емоционален и рационален процес, утвърждаващ преминаването на връзката на следващото ниво на дълбочина. Да заживееш с партньора си означава да заявиш своята готовност да съвместиш с него целия диапазон на своята емоционалност, култура на ежедневие, бит, житейски планове, социален живот, мироглед и др. Съвместяването изисква едновременно гъвкавост по отношение на потребностите на другия и твърдост по отношение на нещата, с които не бихме направили компромис.

Първата стъпка, след като пожелаем да живеем с някого, е осъзнаването. Важно е да бъдем наясно със себе си и да обмислим с внимание и грижа нуждите, желанията и изискванията си. Всеки човек има водещи принципи и виждания, които представляват същността на неговата идентичност и които е важно да уважи и отстоява.

Втората стъпка е комуникацията. Човешкият диалог има огромната сила да постига разбиране и съгласие. Еднакво важно е открито да говорим за своите предпочитания и граници, и да изслушаме с интерес и приемане тези на партньора си. Тъй като жените и мъжете имат различни нива на експресивност и използват различен език, важно е да бъдем максимално ясни и недвусмислени и да не очакваме другия да разбере какво искаме, без да му го кажем. Самият процес на заявяване на желанията си ни кара да се чувстваме ценни, свободни и удовлетворени от взаимоотношенията си. Важно е да излезем от ролята на чакащи и да бъдем автори на своето щастие в двойката.

До колко е удачно да правим компромиси със себе си и навиците си?

Източник: ThinkStock/Guliver

Всеки компромис, който нарушава нашите граници и ни кара да усещаме, че правим жертва, е разрушителен както за нас, така и за взаимоотношенията ни. Когато правим нещо, защото го искаме, ние не държим другия длъжен да ни отвръща. Моделът „за да върви една връзка, трябва да правя жертви” замества стоящите в основата на здравата връзка радост и свобода с гняв и чувство за вина.

Понякога сме наясно какво искаме и от какво имаме нужда, но не го заявяваме, или правим компромис с надеждата другият да направи същото. Ако общуваме чрез този модел, бързо ще постигнем неудовлетвореност. Затова съществено условие за постигане на полезен компромис е наличието на право на избор. А необходимо умение за този процес е умението да казваме „не” с любов.

Определяне на "територии" и "правила" - кога и как е най-добре да се реши този въпрос?

Източник: ThinkStock/Guliver

Всеки човек е уникален и неповторим. Връзките понякога може да си приличат, но също както човека, всяка има своя идентичност, която я отличава от другите. Затова няма универсални решения за разпределението на „територии” и установяването на „правила”. Никой не бива да бъде затварян в стереотипи. Процесът на взимане на такива решения е успешен, когато се стремим не да изградим перфектния дом, а да създадем своя дом. Нека той е наситен с личните предпочитания на двамата и те да вземат решение върху какви ценности ще градят семейство. Ефективните семейства разпределят задълженията си не според пола и социалната роля, а според силните си страни и уменията си.

Правилата не се изграждат еднократно и не могат да бъдат плод на изцяло предварителни планове. Животът се променя, ние се променяме. Най-важната съставка е гъвкавостта и умението на двойката да се адаптира към динамиката на отношенията.

Кои са най-честите причини за караници при младите двойки под общ покрив?

Източник: ThinkStock/Guliver

В една връзка няма как да няма конфликти. Те са израз на близост и потенциал за развитие на връзката. Караницата сама по себе си не е деструктивно събитие. Въпросът дали в една връзка има проблем се отнася не до количеството конфликти, а до качеството на справянето с тях. Потиснатите конфликти са много по-опасни от явните.

Може би най-честите причини за конфликти са разминаванията между партньорите по отношение на потребност от комуникация, споделени моменти, виждания за свободното време, битови различия, общи проекти. В основата на тези проблеми стои неумението на двойките да полагат реципрочни грижи за нуждите на партньорите, да общуват равнопоставено и открито. Виждането, че човек може дълго време да се чувства добре, без да е удовлетворил емоционалните си потребности, често води до инерция. А всяка пасивност и всяко „носене по течението” са потенциален фактор за отчуждаване. Ако всеки от партньорите се грижи да живее в синхрон със себе си, другият ще се чувства свободен да дава и да получава. Не можем да очакваме някой да ни уважава и обича повече отколкото ние самите уважаваме и обичаме себе си.

Как да се справим с напрежението от това, че ще заживеем с друг човек?

Източник: ThinkStock/Guliver

Напрежението обикновено е резултат или от страх и несигурност, или от задържани неизразени емоции. Преди да предприемем стъпка към съвместно съжителство, е важно да се чувстваме готови за това и да сме сигурни в решението си. Ако е така, но все още сме напрегнати, можем да се справим като разберем от какво имаме нужда в момента и си го дадем. Забавяне на темпото, споделяне на притесненията, практическа помощ, каквото и да е. Притесненията изчезват, когато сменим фокуса от идеята за съвместното съжителство като голяма крачка върху грижата за себе си в този процес.

Коя е Милена Каменова, както и с кои области в психологията се занимава, вижте в нейната видеовизитка:

Междувременно стана ясно, че продуцентът на „Женени от пръв поглед” Витомир Саръиванов ще отговаря на въпросите на феновете в ексклузивен лайв чат. Днес от 17:00 ч. можете да задавате своите въпроси, свързани с предаването като коментар под специалната публикация във "Фейсбук" страницата и ще получите отговор от първо лице.

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
- Бабо, обаждам се да те питам как си. - Ами питай! - Как си? - Не питай!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Разкриха тайните на историческия меч, наречен "Екскалибур"

Разкриха тайните на историческия меч, наречен "Екскалибур"

Любопитно Преди 1 минута

Датировката на меча означава, че той е първият от ислямската епоха, открит във Валенсия

Засилени проверки преди Великден: За какво следи БАБХ

Засилени проверки преди Великден: За какво следи БАБХ

България Преди 17 минути

До момента са инспектирани над 2000 обекта

Снимката е илюстративна

След секретна доставка от САЩ: Украйна разположи ново оръжие

Свят Преди 27 минути

Байдън заяви, че САЩ ще започнат да изпращат военно оборудване на Украйна в рамките на "няколко часа", след като подпише новия пакет за военна помощ

и

Русия: Обсъждане на мир в Украйна без наше участие е безсмислено

Свят Преди 35 минути

Конференцията на високо равнище за мир в Украйна се очаква да се състои на 15 и 16 юни

р

Руска ракета повреди ключова инфраструктура и рани 6 души в Черкаска област

Свят Преди 48 минути

Мишена на нападението са били гражданска и железопътна инфраструктура в град Смела

Сергей Шойгу и Владимир Путин

"Това можеше да си ти": Путин с предупредителен "изстрел" срещу Шойгу

Свят Преди 53 минути

Арестът на Иванов може да е само началото на това, което предстои да се случи на Шойгу, смята специалист

Иван Таков остава председател на групата на БСП в СОС

Иван Таков остава председател на групата на БСП в СОС

България Преди 1 час

Така съветниците отхвърлиха препоръката на Градския съвет на БСП той да бъде заменен от Диана Тонова

к

ГЕРБ-СДС: Настояваме за незабавни оставки в СОС

България Преди 1 час

Защо от ГЕРБ-СДС искат оставки в СОС четете в следващите редове

.

Странната история на дупка от плъх, превърнала се в забележителност

Свят Преди 1 час

Една двойка дори си каза "Да" пред отпечатъка от плъх

Катастрофа затвори пътя София - Варна, има пострадал

Катастрофа затвори пътя София - Варна, има пострадал

България Преди 1 час

Ударили са се лек и товарен автомобил

<p>Четири области на Слънцето експлодираха едновременно</p>

Четири области на Слънцето експлодираха едновременно, ще ударят ли Земята

Свят Преди 1 час

Засега не е ясно дали слънчевите изригвания ще ударят Земята

а

Проучване: 42% от австрийците носят мобилните си телефони и в тоалетната

Свят Преди 1 час

В съседна Швейцария резултатът е подобен - 45%, а в Италия - 65%.

Бункер болница

Израел е готов за най-лошия сценарий с подземната болница The Herzog

Свят Преди 1 час

Ситуацията в конфликта с Иран става все по-притеснителна

Голямото преброяване на малките врабчета ще се проведе за 8-ми път тази събота - 27 април

Голямото преброяване на малките врабчета ще се проведе за 8-ми път тази събота - 27 април

Любопитно Преди 1 час

Ще може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа

д

Мъж преби приятелката си в Пернишко, задържан е

България Преди 2 часа

По тялото на жената има синини

С до 130 км/ч по магистралите: Ще даде ли мярката резултат?

С до 130 км/ч по магистралите: Ще даде ли мярката резултат?

България Преди 2 часа

Коментар по темата направиха Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи и Румен Дунев от Сдружение "Автотехнически експерти по пътна безопасност"