О т реално съществуващи морски чудовища до раци вампири 2015 година има какво да предложи от гледна точка на странностите в науката.
Тази година майката природа предложи доста странни явления. Като например Geosesarma dennerle и Geosesarma hagen – два нови вида раци вампири, открити на индонезийския остров Ява.
Раците "вампири", наречени така заради огромните им искрящи жълти очи, добиха популярност като домашни любимци, но произходът на тези призрачно изглеждащи ракообразни беше забулен в мистерия.
Оказва се, че морските чудовища от приказките съществуват
и доказателство за това е мистериозно дълбоководно животно, наречено риба-гребло, което беше изхвърлено на калифорнийския бряг в началото на лятото. Рибите-гребло представляват голям интерес за учените, защото живеят в слабо позната екосистема на дълбочина между 200 и 1000 метра под повърхността на океана.
Тази година учените откриха и симпатична и доста голяма риба, наречена още "опа" и "лунна" риба, която влиза в клуба на топлокръвните животни. Лунната риба е ръждиво червена на цвят, има бели петна и яркочервени перки.
Тежестта ѝ е около 90 кг, формата ѝ е овална и е с размерите на автомобилна гума. По-голямата част от времето си прекарва на дълбочина между 50 и 400 м, ловувайки риба и калмари.
"Стъклена" жаба? Да, съществува и такова животно.
Тази жаба е открита в Коста Рика и има толкова прозрачна кожа от долната си страна, че е възможно да се видят органите ѝ.
Видът, наречен Hyalinobatrachium dianae, е тип „стъклена” жаба, която се среща само в райони на Южна и Централна Америка. Жабата е ярко зелена отгоре, но деликатната прозрачна кожа на корема ѝ позволява на изследователите да изучат подреждането на вътрешните ѝ органи в детайли.
Повечето хора не знаят, но
има едно животно, което е по-застрашено, а някои биха казали и по-сладко от пандата и това е безопашатият заек Или.
Останали са по-малко от 1000 екземпляра от тези подобни на плюшено мече същества, които живеят в планината Тяншан, в района Синдзян в северозападната част на Китай.
Бозайникът, дълъг едва 20 см, живее на наклонени голи скали и се храни с трева на висока надморска височина.Местообитанието на безопашатия заек е засегнато от глобалното затопляне. Заради повишаването на температурите ледниците са намалели и височините с постоянен сняг са се увеличили в планината Тяншан, принуждавайки заекът да се оттегля в планинските върхове.
Вижте и кои са изчезващите животни на България във видеото долу:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!