Британските мениджъри предпочитат новопостъпилите им служители да говорят няколко определени езика, сочи допитване, проведено сред управителите на над 500 британски компании, цитирано от в. "Дейли телеграф".
Допитването е от полза за учениците и студентите, които са на път да се дипломират и да започнат да си търсят работа.
Чрез него те ще разберат върху кой език да залягат, ако искат да не останат дълго време без професия.
Според мениджърите на британските фирми най-полезен е немският език.
Германия е двигателят на ЕС, най-голямата европейска икономика. Тя е и най-големият пазар за износ на британски стоки в ЕС.
На второ място е френският език, защото 49 процента от британските работодатели са уверени, че този език ще е от полза за бизнеса им.
На трето място е испанският. Тридесет и седем процента от британските работодатели смятат, че владеенето на испански език от техните служители е полезно.
Испанският е водещ език в бързорастящите латиноамерикански икономики и придобива все по-голямо значение и в САЩ. На четвърто място е мандарин - групата от диалекти, говорени в по-голямата част на Северен и на Югозападен Китай.
През 2006 г. колежът Брайтън стана първото училище във Великобритания, което направи изучаването на мандарин задължително за 13-годишните.
Челната петица се оформя от полския език.
Вълна от полски емигранти заля Великобритания след присъединяването на Варшава към ЕС, но причината не е само в това. Полша е най-големият европейски пазар сред новите членки на ЕС. Полша е и единствената страна, която избегна рецесията от началото на кризата насам.
На шесто място е арабският език. За онези които се съмняват, че ще е полезно да го знаят, доказателството е най-новият лондонски небостъргач "Шард", който е построен благодарение на катарски инвестиции.
Седмата позиция изненадващо заема кантонският език, който е от групата на китайските езици и се говори в югоизточната част на континентален Китай, Хонконг, Макао, както и от китайски малцинства в Югоизточна Азия и от много китайски емигранти от кантонски произход по целия свят.
Общо по света за 70 милиона души кантонският език е първороден.
На осма позиция е руският език,
въпреки че в последно време руско-британските отношения се обтягаха по няколко повода. Русия обаче се превръща във все по-бързо разрастващ се пазар за британските износни стоки.
На девето място е поставен японският език, тъй като Лондон има утвърдени търговски отношения с Токио.
Челната десятка се оформя от португалския, защото се говори в Бразилия, която измести Великобритания от шестото място в класацията на най-развитите икономики, и която е част от групата БРИКС.
В идните четири години Бразилия ще е домакин на Мондиала и на олимпийските игри, което ще прикове още повече погледите върху нея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!