Р аботещите българи, които имат възможност сами да определят работното си време са около 24 хил. и представляват около 1% от наетите лица у нас. Това сочат данни на НСИ относно организацията на работното време на трудещите се българи.
Хората, които имат фиксирано начало и край на работното си време у нас са около 2,4 млн. души. Работещите на гъвкаво работно време с определен брой дни – за седмица, месец или друг период от време – са близо 50 хиляди.
Без фиксирано начало и край на работния ден, но с точно определен брой часове работят около 95 хиляди българи.
От отдел "Статистика на труда" уточняват, че тези данни за организацията на работното време на българина се отнасят само за наетите лица, които се грижат за деца или възрастни и последните статистически данни са от 2010 г.
Според националната статистика у нас не се събират данни за лицата, които практикуват т. нар. "мобилен бизнес", тоест организират работата си от дома, вместо от офиса и срещу това получават заплащане.
А "работата на бъдещето", както все повече анализатори наричат мобилният бизнес, набира все повече популярност в световен мащаб.
Все повече работодатели насърчават служителите си да работят извън офиса
Мобилният бизнес набира все повече популярност и все повече работодатели насърчават служителите си и им позволяват да работят извън офиса, сочи проучване на анализаторската компания IDC, която се занимава с изследвания за особеностите на икономическата среда в глобален мащаб, с тенденции и прогнози за бъдещето.
Анализаторите от IDC очакват обемът на данните в световен мащаб да се увеличи 44 пъти за периода до 2020 г. и да достигне огромните 35,2 зетабайта (1800 милиарда гигабайта).
Въпреки, че за 75% от информацията в цифровия свят са отговорни хората, 80% от тези данни в някакъв етап от дигиталния им живот се дължат на организациите, което налага и значителни промени в качеството и организацията на труда.
Според изследването, което е проведено в началото на тази година с няколкостотин фирми от различни сектори на световната икономика – близо 86% от изследваните организации имат стратегия за подкрепа на дистанционна работа, а останалите 14% ще развият този формат през следващите шест до дванадесет месеца.
Повече от половината от анкетираните компании използват мобилни решения в рамките на компанията и планират да разширят използването на мобилните технологии за мобилен бизнес в бъдеще.
Дистанционната работа увеличава производителността на служителите
Изследването също така отбеляза увеличение на производителността на служителите чрез дистанционната работа и оценка на този растеж от порядъка на 10 до 30%.
По данни на световно известна международна компания, която се занимава с доставката на търговски недвижими имоти, почти половината от професионалисти в този бранш, в голяма част от времето си, работят дистанционно.
Според анализаторите на компанията IDC – над 60% от хората по света са сигурни, че не е задължително да бъдат в офиса, за да бъдат продуктивни и ефективни в работата. Годишните икономии от този вид мобилен бизнес са около 2500 долара на служител, според доклад на компанията.
Важни са крайният резултат и печалбата, а не престоят на бюрото и пред телефона
Предимствата на този модел включват по-голяма гъвкавост на работа на персонала, те прекарват по-малко време на път, организират по-добре работното си време и са много по-ефективни, тъй като за тях е важен крайният резултат и печалбата, а не престоят на бюрото и пред телефона.
Според анализаторите в ерата на таблетите, преносимите компютри, смартфоните и безжичният интернет става все по-леко, удобно и организирано да се работи от разстояние.
И все повече работодатели осъзнават, че е по-ефективно да се направи такава организация на труда, каквато е удобна на работника или служителя. Това е особено важно, когато става въпрос за креативни хора, които имат икономически стимули и интерес от дистанционната надомна работа.
По данни на IDC през тази година средният дял на мобилните работници в анкетираните фирми и организации ще бъде около 30 на сто в световен мащаб, но през 2015 г. мобилният бизнес ще достигне 40% а през 2019 – 52%, сочат прогнозите за организацията на "работата на бъдещето".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!