Фестивалната програма, която ще се проведе от 2 до 8 октомври тази година във Варна, ще включва всички български игрални филми, произведени през последните две години.
Това са 24 заглавия, които ще бъдат показани в шест дни в залата на Фестивален и конгресен център.
Фестивалът се провежда в значително променена среда за новото българско кино.
Филми като лауреатите на предишния фестивал "Дзифт" и "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде", спечелиха интереса и признанието не само на поредица от международни фестивали, но и на зрителите в различни кътчета на света.
Те са последвани от "Източни пиеси", показан в 15-дневката на режисьорите в Кан през 2009 г. и на още десетки международни фестивали, и "Мисия Лондон" - най-популярният български филм за последните 20 години с почти 370 000 зрители досега.
И двата филма тепърва ще се състезават за националните фестивални отличия на "Златна роза" 2010.
Общо 10 ще са премиерите на български филми -
"Стъпки в пясъка" на Ивайло Христов; "Цахес" на Анри Кулев; "Малка нощна приказка" на Николай Акимов. Дебютните продукции са "Лов на дребни хищници" на Цветодар Марков; "Тилт" на Виктор Чучков-син; "Подслон" на Драгомир Шолев; "Сбогом, мамо" на Мишел Бонев - копродукция с Италия; "Аварийно кацане" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов, "Още нещо за любовта" на Магдалена Ралчева и "Гераците" на Максим Генчев.
Сред актьорите, участници в продукциите са някои от най-популярните български артисти - Стефан Данаилов, Татяна Лолова, Николай Урумов, Христо Мутафчиев, Деян Донков, Иван Бърнев, Любо Нейков, Юлиан Вергов, както и някои от най-актуалните нови лица като Калин Врачански, Явор Бахаров, Радина Кърджилова и др.
Тази година в рамките на "Златна роза" 2010 за първи път
ще бъде проведен и конкурс за български късометражен игрален филм.
Неговата цел е да популяризира кратката форма на игралното кино и да стимулира изявите на най-младото поколение кинематографисти.
Филмите, включени в конкурсната програма на фестивала, ще бъдат оценявани от петчленно жури.
Негов председател е режисьорът Иван Ничев, познат на филмовите зрители със "След края на света" (1999 г.) и "Пътуване за Йерусалим" (2003 г.), носител на "Златна роза" за своя филм "1952: Иван и Александра" от фестивала през 1988 г.
Останалите членове на журито са:
Севда Шишманова - телевизионен журналист, автор на документални филми, програмен директор на БНТ;
Ирен Кривошиева - актриса с повече от 20 роли в български игрални филми, сред които са "Хотел Централ" (1983 г.) , "В името на народа" (1984 г.), "Романтична история" (1985 г.), "Аз, Графинята" (1989 г.), "Единственият свидетел" (1990 г.);
Харалан Александров - социален антрополог, преподавател в Нов български университет, д-р по антропология, член на настоятелството на фондация "Отворено общество"
и Димитър Динев - писател, живеещ във Виена, автор на романа Ангелски езици:, сборника с разкази, "Светлина над главата", пиесите "Кожа и небе" (отличена с "Аскеер" за 2007 г.), "Къщата на съдията", "Деликатно нещо е душата".
Журито ще присъди следните награди:
"Златна роза" за най-добър филм; Специална награда на град Варна; Награда за най-добър телевизионен филм; Награда за най-добър режисьор; Награда за най-добър сценарист; Награда за най-добър оператор; Награда за най-добра актриса; Награда за най-добър актьор; Награда за режисьорски дебют; 2 диплома за конкретни индивидуални постижение.
Фестивалът ще бъде открит на 2 октомври с филма на Димитър Митовски по романа на Алек Попов "Мисия Лондон".
Преди закриването на 9 октомври ще се проведе уъркшоп с международно участие на тема "Стратегии за международен успех на съвременното българско кино".
От името на организаторите шефът на Националния филмов център (НФЦ) Александър Донев обяви също така тяхното решение занапред фестивалът да се провежда всяка година, за да има своето постоянно място в националния и международен календар на културни и филмови събития.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!