"Златната палма" тази година отива в Австрия.
Режисьорът Михаел Ханеке спечели журито на фестивала в Кан (Festival-Cannes.com) с черно-белия си филм "Бялата лента", който проследява кризата в германското общество в навечерието на Първата световна война през призмата на живота в отдалечено протестантско село.
Das Weisse Band, както е оригиналното му заглавие, получи наградата и на международната критика.
Това е първа "Златна палма" за австриеца. Негов е филмът "Пианистката" по едноименния роман от нобелистката Елфриде Йелинек, в който главната роля изпълнява председателката на тазгодишното жури Изабел Юпер.
"Понякога моята съпруга ми задава един много женски въпрос: "Щастлив ли си?" Винаги ми е трудно да отговоря. Сега обаче мога да кажа, че съм много щастлив. Ти също", каза режисьорът, след като получи наградата и се обърна към съпругата си, която беше сред гостите на галата.
Изабел Юпер привества победителя за способността му да не заема позиция във филмите си.
"Той казва много важни неща, както винаги е правил, но не отправя послания. Той просто представя събитията такива, каквито са", каза тя.
Ханеке от своя страна отбеляза, че филмът му не трябва да се разглежда само като разказ за нацизма, а за всяка форма на фанатизъм.
Френският режисьор Жак Одиар получи голямата награда на фестивала за филма "Пророк" (Un Prophete). Това е второто по стойност отличие в Кан.
Шарлот Генсбург ("Джейн Еър") грабна приза за най-добра актриса за изпълнението си в "Антихрист" на Ларс фон Триер. Тя каза, че иска да сподели наградата си с режисьора, който не присъстваше на награждаването, и нарече филма "най-напрегнатото, най-болезненото и най-вълнуващото събитие в моя живот".
"Антихрист" шокира гостите на фестивала и раздели критиците. Някои приветстваха датския режисьор, други го критикуваха остро за реалистичните сцени със секс и насилие.
Екуменическото жури, което всяка година присъжда награда на една от лентите в Кан, му връчи антинграда и го определи като "най-женомразката творба на самообявилия се за най-голям режисьор в света".
Главният селекционер на фестивала Тиери Фремо реагира гневно. Според него това е "безумно решение, което граничи с призив за цензура".
Екуменическото жури награди Кен Лоуч за филма му "В търсене на Ерик". Британският ветеран спечели "Златна палма" през 2006 г.
Лентата за Втората световна война на Куентин Тарантино "Гадни копилета" (вж. трейлър) също не остана без награда. Статуетката обаче е за най-добра мъжка роля и отиде при австриеца Кристоф Валц. 52-годишният актьор беше отличен за превъплъщението си в нацистки офицер от СС.
Наградата за най-добър режисьор беше връчена на филипинеца Бриянте Мендоса за неговия филм "Кинатай" (Kinatay).
Призът за най-добър сценарий отиде при китаеца Лоу Е с филма "Нощи на пролетно пиянство" (Chun Feng Chen Zui De Ye Wan).
Британката Андреа Арнолд и южнокореецът Парк Чхан-ук си поделиха наградата на журито. Тя - за "Аквариум" (Fish Tank), а той за "Жажда" (Bak-Jwi).
Статуетката "Особен поглед" тази година е за гръцкия филм "Кучешки зъб" (Kynodontas) на режисьора Йоргос Лантимос.
Журито отличи и иранеца Бахман Гобади, съпруг на ирано-американската журналистка Роксана Сабери, която беше освободена от ирански затвор на 11 май. Общият им филм "Никой не знае за персийските котки" (Kasi az gorbehaye irani khabar nadareh) получи специалната награда в този раздел.
Наградата за дебют "Златна камера" отиде при австралиеца Уъруик Торнтън за неговия филм "Самсон и Далила" (Samson And Delilah).
86-годишният френски режисьор Ален Рене (Alain Resnais) получи специалната награда за цялостно творчество.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!