Жан Нувел вижда като светлинна скулптура бъдещия Лувър в Абу Даби.
Проектът е голямо предизвикателство наистина, защото обичам да си играя със светлината като форма на въпрос към същината на нашия свят, обясни световноизвестният френски архитект при пристигането си на летище София.
Жан Нувел е тук за участие в международна среща разговор на тема "Трябват ли ни музеи и галерии" - организирана от архитектурното сп. "Абитаре" (Abitare.bg).
Все още непостроеният Лувър в Абу Даби е сред емблематичните му проекти за музейни сгради, които той представя на форума в Националната художествена галерия тази събота.
Нагърбил съм се да направя като светлинен кладенец купол с диаметър 180 м. Той ще е пронизван от лъчи, които ще се проектират като петна, а петната ще се местят по нестандартен начин - като преминават през два насложени един над друг перфорирани купола, обясни Жан Нувел.
Прочутият архитект по собствените му думи винаги се стреми да свързва творбите си с контекста - с напластяванията на паметта и културата, с климата, растителността, вятъра и т.н.
За него архитектурата е отговор на въпрос, който не е зададен, знак за определена култура и емоция, вкаменяване на културната действителност.
"Винаги, когато трябва да работя на дадено място, търся пресечната точка на погледа отвън и погледа отвътре - на местните хора и на онези, които като мен тепърва откриват мястото. Подходът винаги е подобен - трябва да произведеш
едновременно смисъл и чувство,
каза гостът, определян като архитект на идеите, внушенията и образността.
За 40 години кариера 62-годишният Нувел (JeanNouvel.com) е създал над 200 проекта в цял свят.
Има много авторитетни награди, а през 2008 г. - и най-престижното отличие в неговия бранш, "Прицкер", наричано "архитектурния Нобел".
Златният медал на Британския кралски институт по архитектура, Гран при за цялостно творчество във Франция, японската императорска награда също са в колекцията на архитекта, който се стреми да създава експресивен език и
не се съобразява с ограниченията на традицията и утвърдените образци
Световна известност му донася Институтът на арабския свят в Париж (1981-1987), смятан за едни от неговите шедьоври.
Между тях са още сградите на Операта в Токио и Лион, галерията "Лафайет" в Берлин, музеят "Кралица София" в Мадрид.
Сред най-добрите му проекти е "Рижавият куб" - монолит в центъра на езеро по време на "ЕКСПО-2002" в Швейцария. До павилиона под формата на огромен куб посетителите стигат с лодки.
Жан Нувел печели конкурса за нов символ на Париж. Предложеният от него архитектурен комплекс трябва да бъде построен до 2015 г. в предградието Ла Дефанс.
Тристаметровият небостъргач "Сигнална кула" (малко по-нисък от Айфеловата кула,
която е 324 м) ще стане и един от символите на Франция.
Жан Нувел на дискусия в София
Световноизвестният архитект е у нас за участие в международна среща разговор на тема "Трябват ли ни музеи и галерии"
19 февруари 2010, 17:13
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!