С ватбените рокли невинаги са били бели. Какво обаче е наложило именно този цвят като традиционен за жените, решили да минат под венчилото.
Оказва се, че тази традиция никога не е била символ на девствеността и чистотата. Според нова изложба, която разказва историята на тази дреха, основната функция на бялата булчинска рокля е била показността.
"Препратката към чистотата не е била важна. Става въпрос за богатство. През XVIII и XIX в. жените, които са можели да си го позволят, са се омъжвали в бяла рокля", казва Едуина Ерман, куратор в лондонския музей "Виктория и Албърт", пред Би Би Си.
В онези дни изпирането е ставало само на ръка и с дъска и е било много трудно една бяла рокля да остане чиста.
Това била дреха, която е можела да се облече само веднъж, така че само богатите са можели да си я позволят.
Изложбата в музея "Виктория и Албърт" показва сватбени рокли от периода 1775 до 2014 г. и показва как те са се променили през вековете в унисон с модата и обществото, а също така и преобръща някои наши отколешни предположения и схващания за роклята.
Бялата (или в цвят слонова кост) сватбена рокля, популяризирана от кралица Виктория, която я е носила на сватбата си с принц Албърт през 1840 г., издържа теста на времето. Няма съмнение, че цветът господства при сватбените рокли, а за много булки той символизира надеждата и носталгията по романтиката.
"Дори и вече да живеете с партньора си и да имате деца, пак можете да носите бяла рокля на сватбата си, тъй като така ще почувствате, че сватбата бележи един нов етап в отношенията ви", смята Едуина Ерман.
Бялото е най-топлият цвят
Той толкова силно е свързван със сватбите, че в наши дни, когато булка избере да се омъжи с рокля в друг цвят, тя се смята за смела и непокорна. Дита фон Тийз се омъжи в лилаво, Ан Хатауей, Джесика Бийл и Рийз Уидърспуун пък минаха под венчилото в розово.
Когато дизайнерите Оскар де ла Рента и Вера Уанг показаха колекции от небели сватбени рокли, това бе определено като радикален ход от консервативната индустрия на сватбените рокли.
Все пак да се омъжиш в розово, лилаво, жълто, червено (обичайният цвят за булчинска рокля в Китай) или всеки друг цвят не е нещо ново в западната култура, нито пък е непочтително.
Причината бялата сватбена да оцелее през вековете е фактът, че тя може да се развива и да остане на мода, продължава да съществува, защото може да бъде преоткрита.
Дизайнерката Джени Пакман е съгласна с това: "Най-запомнящите се сватбени тоалети за мен са тези, които определят една епоха от гледна точка на модата. Като Бианка Джагър в онзи бял костюм, Одри Хепбърн в мини рокля и шал на главата".
Подобно на самия брак и сватбената рокля не спира да се развива. "Ако искате да носите цветна рокля или панталони, или да сте боси на сватбата си, направете го.
Но мнението, което неведнъж съм чувала, че носенето на традиционната бялата рокля по някакъв начин е знак, че се поробвате е абсурдно. Равенството и уважението са това, което има значение за брака, а не дрехата, която носиш на сватбата си", категорична е Едуина Ерман.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!