Най-значителното събитие за българското кино за годината започва днес - от 5 до 11 октомври във Фестивалния и конгресен център във Варна ще се състои 31-ият фестивал на българския игрален филм "Златна роза".
На откриването ще бъде показана участващата извън конкурса международна копродукция с българско участие "Шоково състояние" на словенския режисьор Андрей Кошак. Филмът е съвместна продукция на Словения, България, Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина. Продуцент от българска страна е Стефан Китанов, директор на "София Филм Фест", а композитор - Стефан Вълдобрев.
Фестивалът включва два конкурса - за пълнометражни и за късометражни игрални филми.
В първият има 13 филма, създадени след миналогодишния фестивал. Девет от тях са произведени с държавно финансиране - подпомогнати от Националния филмов център, един е копродукция с Австрия. Останалите четири филма са независими продукции, създадени без държавна подкрепа.
В програмата са:
"Аз съм ти" на Петър Попзлатев, "Вяра, любов и уиски" на Кристина Николова, "Джулай" на Кирил Станков, "Инкогнито" на Михаил Пандурски, "Испания" на Аня Саломоновиц (копродукция с Австрия), "Корпус за бързо реагиране" на Станислав Дончев, "Миграцията на паламуда" на Людмил Тодоров, "Още една мечта" на Николай Мутафчиев, "Пистолет, куфар и три смърдящи варела" на Георги Костов, "Пъзел" на Иво Стайков, "Слънчево" на Илия Костов, "Цветът на хамелеона" на Емил Христов и "Чужденецът" на Ники Илиев.
Конкурсът за късометражни филми включва 10 заглавия. Има две продукции на Българската национална телевизия - "Жълто куче" на Мария Николова и "Виолета, Жоро и аз" на Любомир Попов, продукции от НАТФИЗ, подпомогнати от Националния филмов център и НБУ, както и някои творби, спечелили вече международно признание: "Парафиненият принц" на Павел Веснаков, с награда от фестивала "В двореца", Балчик, "Драсканица" на Любомир Печев, представен на Short Film Corner в Кан, "Солено и сладко" на Поли Генчева с награда за най-добър чуждестранен филм на фестивала "Сънсет" в Лос Анджелис и "Отивам в Италия" на Ивайло Марков, представен в Монреал.
Председател на журито е
режисьорът Иван Павлов, директор на Българската национална филмотека, а
членове - сценаристката Нели Димитрова, операторът Николай Лазаров,
актьорът Камен Воденичаров, критикът Янко Терзиев.
Ретроспективната програма е посветена на годишнини на именити творци.
Включени са филмите "Звезди" (1958) - по случай 90-годишнината на Анжел Вагенщайн, "Спомен за близначката" (1976) - 80 години на Емилия Радева, "Служебно положение ординарец" (1978) - 75 години на Вълчо Камарашев, "А сега към морето" (1989)
- 80 години на Златина Дончева,
"Матриархат" (1977) - 80 години на Иван Джамбазов, "Тримата от запаса" (1971) - 80 години на Никола Анастасов, "Обич" (1972) - 75 години на
Людмил Стайков, "Дами канят" (1980) - 70 години на Стефан Данаилов, "Законът на циганите" (1998) - 80 години на
Джоко Росич.
19-минутна симфония, композирана специално за "Златна роза" ще открие фестивала. Тя е със странното заглавие "Симфония за Дъб DJ, метал китара и хип-хоп МС". Дело е на музикантите от La Migra Страцимир
Павлов и Валери Ценков и продуцента Александър Николов от "Артин
Вижън".
Според тях "по структура музикалното произведение е
класическа симфония в 3 части, но изразните средства, които сме
използвали са модерни, включително и инструментите. Има екрани, предварително подготвено видео, изпълнение на
живо. В първата част на симфонията има малки препратки към български
детски филми от миналото..."
Започва фестивалът "Златна роза"
Участват 13 игрални и 10 късометражни филма, произведени през последната година
5 октомври 2012, 06:55
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!