В ълци, мечки, стари дяволи и златни моми са само част от внушителния реквизит на участниците, които се стекоха за фестивалa "Сурва" в Перник.
Сред най-атрактивните участници във фестивала са 110-те сурвакари от ковачевското село Сирищник. Билюк башията им Владимир не пропусна да се похвали за златните медали, които групата е спечелила през миналата година и обясни, че за единствените по рода си маски на групата, майсторите обикалят цяла година гората, за да открият подходящи дънери.
Гостите на фестивала видяха двуметрови маски на дяволи от пера, златната мома и мечките от село Челопеч.
За да премерят сили с другите участници в пернишкия фестивал, бяха дошли и групи от бургаския квартал Долно Езерово, които донесоха със себе си 600 чанове, а цветните им маски от пайети се отличават на фона на останалите.
Музиката и танците на участниците огласиха и препълниха пернишкия площад, за да се порадват на уникалното народно творчество и за да си пожелаят да бъдат живи и здрави през 2014 г.
Най-малките участници в "Сурва 2014" бяха от групата на село Осетеново. Това са петгодишният Петър Ивелинов и петгодишният Иван Тонев. От същата група е и най-възрастният участник – Георги Любенов - на 86 години.
Общият брой на децата под 14 години, които участват във фестивала, е над 1200.
В костюмите на групата от Сопот имаше риза на 136 години, носена от малък сурвакар, и було на 152 години.
БГНЕС припомня, че народният обичай "Сурва" е вписан през 2012 година като "Живо човешко съкровище" в националната листа на нематериалното културно наследство.
Народният обичай "Сурва" е водещ сред българските кандидатури за световната листа на ЮНЕСКО за нематериално наследство на човечеството. Окончателният резултат от тази престижна надпревара се очаква през настоящата година.
Фестивалът в Перник се провежда вече 47 години. От 1995 г. Перник е член на Федерацията на европейските карнавални градове, а през 2009 г. градът е обявен от Федерацията за Европейска столица на маскарадните традиции. През годините фестивалът се утвърждава като най-представителната за България проява, където може да се види съхранената и възродена традиция на зимните и предпролетните маскарадни обичаи.
Днес Международният фестивал на маскарадните игри в Перник е мащабна културна проява на международно равнище.
Първата среща на носителите на съхранената древна традиция се осъществява в Перник през 1966 г., а идеята принадлежи на хореографа Йордан Николов. В първия "зимен карнавал" участват сурвакари от 16 села – от Пернишки окръг, групата с уникалните "живи" кожи от с. Лесичово /Пазарджишко/, кукери от Разлог, с. Сушица /Пловдивско/, с. Бобошево /Кюстендилско/, с. Волуяк /Софийско/ - общо 800 сурвакари и кукери.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!