След безспорния успех на първите две части на лентата „Игрите на глада“, ето че се задава и българската премиера на дългоочаквания трети филм от поредицата - "Игрите на глада" - "Сойка присмехулка“- част I.
Тя ще бъде на 21 ноември, а в лентата отново ще видим Катнис Евърдийн (носителката на "Оскар" Дженифър Лорънс), както и още много холивудски знаменитости - Доналд Съдърленд, Уди Харелсън, Елизабет Банкс, покойния Филип Сеймур Хофман, Лиъм Хемсуърт, Джефри Райт, Сам Клафлин и Джена Малоун, както и Стенли Тучи.
„Игрите на глада: Сойка-присмехулка“ – част 1 показва за пръв път най-скритото място в цял Панем: потайният Окръг 13, където бунтовниците в Панем са изградили свои собствени строго подредени подземни пътеки.
Окръг 13 и Капитола са огледално противоположни във всяко отношение. Капитолът е сензационна зрелищност, прекалено вулгарни цветове, ярки светлини. Окръг 13 е изцяло в сиви отсенки, изпълнен с клаустрофобия и конформизъм и е илюстрация на грубата реалност за онова, което се случва в окръзите. Докато Капитола живее в лукс за сметка на народа, Окръг 13 е на режим изчакване и се подготвя за деня, когато най-после ще заяви позицията си.
До този момент само в Капитола се е знаело за Окръг 13, след като е сключен договор за въздържане от агресия, позволил му да просъществува дълго, стига да остане в нелегалност (под земята). Когато наченките на война прерастват в нещо по-сериозно, Окръг 13 и Капитола се изправят един срещу друг в битка на образи, предназначени да спечелят подкрепа, а сред тях ключов е върховният символ на Окръг 13 и враг на Капитола: Сойката-присмехулка.
Франсис (режисьорът на филма – бел.ред.) отбелязва, че историята на Окръг 13 го прави уникален дори за дистопичния Панем. „Установяваме, че Окръг 13 е бил бомбардиран през Тъмните дни 75 години по-рано. Бил е графитна мина със стари ядрени съоръжения. Имало е оцелели, които вместо да се предадат, са отишли под земята и са създали алтернативна цивилизация извън Капитола, скрита от поглед. Те са създали едно много подредено милитаризирано общество, където хората са обучавани за войници от най-ранна възраст. През всичкото това време са чакали избухването на въстание, за да могат да си отвоюват Капитола.“
Пресъздаването на този сблъсък на две култури – и двойствени идеи за бъдещето на Панем – е една от най-големите и вълнуващи задачи на филма.
„В този филм няма нищо от онова, което вече познавате от Панем – твърди продуцентът Джон Килик. – Потопени сте в Окръг 13 – единственото място, което никой външен не е виждал, място, за което никой извън Капитола не е подозирал, че съществува дори. Това е едно изцяло ново пътешествие за публиката. В „Игрите“ вече минахме през джунгли и епидемии, но сега, при този живот на километри под повърхността на земята нещата са далеч по-напрегнати и героите са изложени на по-голям натиск. Беше голямо предизвикателство и за декора и резултатът е похвален за уменията на Франсис Лорънс и на нашия художник на продукция Фил Месина.“
Катнис може и да не харесва много Окръг 13, но тя е техният дългоочакван идеал за народен герой, някой, който не е мотивиран от стремеж към слава, а от личното си усещане за правилно и нередно. „Тя е простичко момиче от най-изпадналия окръг, така че посланието на Окръг 13 е, че щом тя може да се опълчи на Капитола, всеки може да го направи – обяснява Франсис. – Именно затова искат да я използват в пропагандата си. Надеждата е, че ако тя вдигне на крак достатъчно хора и окръзите започнат да се обединяват, биха могли да победят Капитола.“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!