П роизведения на 47 слабо известни художници, работили от Освобождението до Втората световна война, представя изложбата "Забравените художници на България", която се открива на 20 август в галерия "Академия" на Националната художествена академия.
Работите са от колекцията на Александър Керезов, инициатор на изложбата, и ще могат да се видят до 30 август.
Някои художници като Лазар Биненбаум и Георги Канела са известни имена, но познати само с по няколко творби. Произведенията на други като Никола Попов достигат до наши дни по репродукции
Художничката Живка Пейчева доскоро не е била известна с моминското си име Живка Ангелова.
А Гаврил Попов и Павел Кръстев загиват на фронта по време на Първата световна война, посочва кураторът на експозицията Благовеста Иванова.
Юрдан Касъров и Стоян Рангелов напускат този свят съвсем млади.
Всички те оставят малък брой творби. Тепърва историците на изкуството ще сглобяват детайли от биографията и ще изследват творческия път на Ивана Ксенофонова.
Екатерина Бояджиева е съвсем непозната в България. Не знаем имената на художниците Т. Димов и Б. Марков. Името Никола Кабакчиев все още е загадка.
Имената на тези художници, някои учили в Италия, Германия и България, са рядко срещани в изложбите, въпреки че мнозина са били обещаващи в студентските си години таланти. Повечето са работили като учители и останали на скромното си поприще до края на своя живот.
"Когато преди малко повече от десет години участвах в първия търг на художествени произведения, не съм предполагал, че българското изобразително изкуство ще се превърне за мен в нещо повече от обикновен интерес. С течение на годините притежаваните от мен картини се увеличаваха, а с тях и желанието ми да науча нещо повече за техните автори. Така неусетно интересът прерасна в страст и желание да се опитам да съхраня една малка частица от българската национална памет и култура", казва Александър Керезов.
"Представените произведения вероятно не са най-запомнящите се картини на тези художници, нито бележат поврат в техния житейски и творчески път. Те просто са частици история, достигнала до нас през годините", коментира колекционерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!