"Време разделно" е любимият филм на българските зрители.
Екранизацията на романа на Антон Дончев под режисурата на Людмил Стайков (1988 г.) триумфира на финала на "Лачените обувки на българското кино", излъчван на живо по БНТ по случай 100-годишния юбилей на българското кино.
Обществената телевизия предава финала на предаването и на голям екран пред Народния театър.
На второ място зрителите класираха класиката "Козият рог" (1972 г., реж. Методи Андонов), а трета остана незабравимата комедия "Оркестър без име" (1982 г., реж. Людмил Кирков).
Изборът породи множество реакции и коментари в социалните мрежи. Породиха се и съмнения в коректността на начина на гласуване. Някои медии пък организираха свои собствени класации за любими български филми, в които резултатите са различни.
Сред някои от възраженията в социалните мрежи срещу победителя "Време разделно" е, че това е "поръчково" произведение, създадено с пропагандни и политически мотиви, на което по време на социализма ученици са били водени "под строй". Филмът обаче има и много застъпници, които го наричат "епопея" и "най-стойностния исторически филм" у нас.
Известни личности подкрепиха всеки един от филмите в топ 10
Известният актьор Захари Бахаров бе специален гост на галавечерта и кавалерстваше на любимата актриса за поколения български зрители Ваня Цветкова, която пристигна от САЩ специално за финала.
Актрисата Ирмена Чичикова подкрепи филма "Осъдени души" по едноименния роман на Димитър Димов (1975 г., реж. Въло Радев).
Режисьорът Явор Гърдев стана застъпник на "Козият рог", с Катя Паскалева и Антон Горчев в главните роли.
Актьорът Явор Бахаров прикани зрителите да гласуват за любовната драма с Иван Иванов и Янина Кашева "Всичко е любов" (1979 г., реж. Борислав Шаралиев).
Актрисата София Кузева, която изигра ролята на Дана в култовия филм "Вчера", се завърна от Германия, за да подкрепи филма на Иван Андонов от 1988 г. по романа на Владо Даверов.
Застъпник на драматичната любов на Иво и Лиза в "Крадецът на праскови" бе актрисата Боряна Пунчева, която е и главен продуцент на студио "Екран" на БНТ. Драмата от 1964 г. е по сценарий и режисура на Въло Радев и по едноименната повест на Емилиян Станев.
Писателят Радослав Парушев подкрепи комедията с Тодор Колев "Господин за един ден" (1983 г., реж. Николай Волев).
Илиян Джевелеков, чийто режисьорски дебют "Love.net" се нарежда сред най-добрите бокс офис постижения в България, подкрепи "Време разделно".
Продуцентът Мартичка Божилова пък призова зрителите да гласуват за филма на Рангел Вълчанов "Лачените обувки на незнайния воин".
Вота за "Оркестър без име" насърчи рок музикантът Васил Гюров.
Класиката "Опасен чар" (1984 г., реж. Иван Андонов) с незабравимия Тодор Колев в ролята на измамника Ястребовски, пък бе защитавана от радиоводещия Драгомир Симеонов.
На финалната гала бе обявен и победителят в конкурса "Парчета кино",
в който зрителите снимаха епизод римейк на сцена от български филм. Художественият съвет на БНТ реши, че това е "Вчера", с режисьор Ивайло Иванов, който е и в ролята на директора на гимназията.
Сценарист е Петко Кралев, оператор и монтажист - Стиви Николов, а в ролите - ученици от 134-то училище "Димчо Дебелянов" в София.
В Студио 1 на БНТ бе и новото поколение разказвачи в българското кино. Това са 10-те режисьори, които направиха 15-минутен късометражен коментар за всеки един от филмите в топ 10.
Сред тях са Стефан Командарев, Димитър Коцев-Шошо, Драгомир Шолев, Павел Веснаков, Светослав Драганов, Тонислав Христов, Давид Джамбазов, Филип Андреев и Николай Василев.
В студиото Севда Шишманова – програмен директор на БНТ1, обобщи целта и смисъла на формата, а именно да направи българското кино и постиженията му достояние на най-широк кръг зрители, да провокира публиката и особено младите хора да гледат повече българско кино.
Българската национална телевизия е учредила две специални награди с името на формата. Първата е за победителя на вечерта, а втората е за авторите, в които е надеждата за новия век на българското кино. Тя отиде при за Милко Лазаров и филма “Отчуждение”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!