З латото на траките блести в Лувъра, пише френският в. "Фигаро" по повод откритата през април в Лувъра екпозиция "Епопея на тракийските царе - археологически открития в България", която може да бъде видяна от французите и чуждите туристи до 20 юли.
Още при откриването на изложбата същото френско издание ѝ посвети пространен репортаж.
Сега вестникът припомня, че легендата за траките и за тяхното величие се е оказала реалност, след като след Втората световна война археологическите разкопки са позволили на археолозите да открият доста съкровища на траките в около 1500 обследвани могили на територията на България. Други предстои да бъдат проучени.
Българските археолози, но също и десетки международни мисии действат в тази насока, но често пъти те срещат конкуренция в лицето на мафиоти иманяри, посочва френският вестник.
Величествени, изискани, учудващи с богатството на злато и на сребро, експонатите, които са представени в Лувъра, съчетават елементи на чуждо влияние и на местния гений,
допълва изданието и посочва, че в някои експонати например се долавяло влиянието на келтите, а в други например скитският стил.
Столицата на царството на Севт Трети Севтополис сега за жалост е под изкуствено езеро, но основната царска гробница, както и тази на хора от царския двор и от династията, разположени върху възвишения край Казанлък, днес се посещават от туристи, докато българските музей съхраняват великолепните
предмети от тях.
Безспорно най-впечатляващият експонат от експозицията в Лувъра е бронзовата глава на Севт Трети.
Очите са изработени от алабастър и стъклена паста, а миглите и веждите са предадени чрез изрязани медни ивици.
Погледът на бронзовия Севт Трети е поразяващ, носът е орлов, косите са къдрави, а на лявата скула има белег. Цялата глава е истинско чудо на античното изкуство, отбелязва вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!