К авалът започва да става интересен за света, коментира виртуозът Теодосий Спасов. Инструментът, превърнал се в национален символ, все повече набира популярност.
Освен професионални музиканти, към тайните на изкуството на кавала се обръщат и студенти, ученици, обичащи музиката, хора на различна възраст. Желаещите дори правят първи стъпки и с помощта на интернет пространството, където са публикувани самоучители за кавал.
Кавалът е инструмент, с който можеш да споделиш всичко, което те вълнува,
разказа музикантът, създал собствен, уникален стил. Освен че работи с музиканти от различни жанрове Теодосий Спасов пише и музиката на нов български филм
По думите му българският кавал е различен от всички подобни инструменти, които имат в традицията си други народи. "А моят разказва по цял свят за красотата на България, за прекрасната ни музика", споделя изпълнителят, прославил името на страната ни на пет континента.
Всеки, който свири на кавал, мечтае да е Теодосий Спасов, признават негови колеги.
"Фолклорната флейта" на популярния българин се вписва еднакво добре в блус заедно с рок група, в концерти на Вивалди, изпълнения на джазови стандарти, народна музика и т.н.
"Имах щастието да работя с музиканти от различни жанрове, като Веселин Николов, Йълдъз Ибрахимова, Дончо Панов, Симеон Щерев, Милчо Левиев и много други", разказа изпълнителят.
Уникалният запис в сакралната Мадарска пещера,
направен заедно с оркестъра за народна музика на БНР и популярни родни изпълнители е сред визитките на страната ни във всички български културни центрове по света.
След скорошния успешен дебют на фестивала "Жълти павета", най-популярният ни кавалджия има концертни турнета в Англия, Холандия, Италия и др. Освен това пише музиката на нов български филм с работно заглавие "Лъжесвидетел".
"Всичко зависи от теб самия. Ако нямаш желание и време за собственото си развитие, никой не може да ти помогне", споделя водещият ни кавалджия.
Виртуозът свири с български инструменти.
За него кавали са изработили Слави Иванов от бургаското село Камено, Енчо Панов, Иван и Енчо Нешеви от с. Шипка, Жечко Маринов от гр. Стралджа и др.
Живеещи в чужбина българи вече имат работилници и правят добри инструменти, похвали ги Теодосий Спасов. Утвърдено в бранша е името на работещия в САЩ Радослав Паскалев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!