Революциите рядко започват на кръгла дата - освен в този случай. Новото хилядолетие едва е навлязло във втората си седмица, когато начело в барометъра на сп. "Шпигел" застава книгата, която определя занапред знака на бъдещето: "Хари Потър".
Онова, което започна с колеблив тираж от 8000 екземпляра, се превърна в най-големия успех на десетилетието.
"Чиракът магьосник" Хари покори книжния пазар, както Ланс Армстронг - колоездачната обиколка на Франция.
"Хари Потър" не е единствената детско-юношеска поредица книги, която доминира през тези години в класациите на бестселърите. Повече от половината от топзаглавията през последното десетилетие са истории за деца и тийнейджъри.
Началото на хилядолетието принадлежи на митовете, легендите и фантастиката - не само заради Хари Потър. "Здрач" от Стефани Майър (StephenieMeyer.com) също завладява терена на фентъзи литературата.
Неочакваната популярност на тези книги е истинска загадка.
"Големите успехи на някои детско-юношески книги накараха повече деца да четат, а може би да заобичат литературата. Но може да се каже също, че ако дадена книга се продава много, тя се чете не само от децата и юношите", смята Ханс-Хайно Еверс от Института за изследване на детско-юношеската литература в Германия.
Хари Потър сякаш успява да обедини поколенията
Децата са привлечени от приключенските истории за чудовища и магьосници, родителите четат същите истории, като забравят възрастта и се връщат към младините си.
Границите между литературата за възрастни и литературата за деца са се размили през последното десетилетие. Как иначе да си обясним факта, че фенските форуми в интернет се пълнят с вдетинени над 30-годишни майки и татковци?
Какво намират възрастните в тези книги? Какво търсят в света на вълшебствата или пък в "мастилените фантазии"?
Преди всичко: яснота и утеха
При възрастните тези книги удовлетворяват потребността от прегледни, хронологично разказани, увлекателни истории, пише детският автор Паул Мар.
Прегледност, това означава ясно разграничение между доброто и злото. В епохата на терора и моралната неяснота е успокояващо да разпознаваш кои са враговете ти. Детско-юношеската литература успява онова, което други книги и реалността не могат: тя създава чувство за сигурност.
Тази литература има успех не само защото подхожда на духа на времето, а и защото издателствата й създават
перфектна маркетингова ниша
За целта са се изхитрили да й измислят и специална марка: All-Age-Book (книга за всички възрасти).
Точно на тази основа в новото хилядолетие е създадена и безупречно функционира безпримерна маркетингова система. Тя включва използването и продължаването на успеха чрез екранизации, които достигат до може би дори два и три пъти повече хора, отколкото са феновете на съответната книга.
Нещо повече, в случая с Хари Потър, успехът се преразпродава и във формат "игри", например "Лего".
12 млн. германци са гледали през 2001 г. "Хари Потър и Философският камък" - най-успешният филм на десетилетието. Успешни са и другите екранизации от поредицата "Потър", точно както и трилогията "Властелинът на пръстените", а през 2009 г. - и "Здрач 2: Новолуние".
Тясно свързани, серийните книги и техните екранизации създават динамика, която вдига печалбите и от едните, и от другите. Който харесва книгата, отива да гледа филма, който е гледал филма, непременно си купува и книгата.
Това не е чак толкова изненадващо: книжният пазар все повече съсредоточава усилията си върху производството на бестселъри. Точно големите книгоиздателски и книгоразпространителски фирми печелят през последните години все по-голям пазарен дял.
Фентъзи се продава и купува фантастично
Бизнесмоделът при този жанр е прост: книгите вече са се наложили в САЩ и Великобритания, спечелили са широка аудитория и след първия том вървят от само себе си, като топъл хляб.
Известно време браншът се разтърсваше от страх, че с края на сагата за Хари Потър печалбите също ще секнат - излишни кахъри!
Според института за проучване на маркетинга "Медия контрол" оборотът от т.нар. детско-юношеска книга е нараснал с 24%. Магията явно продължава да е в сила.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!