Българското съвременно изкуство има дом и адрес в частно жилище - бул. "Васил Левски" 134, ап. 3.
В апартамент, превърнат в галерия, е подредена първата изложба - "Техники".
Пространството е предоставено от художника Недко Солаков - един от успешните български автори, главно зад граница - и съпругата му Слава Наковска.
В експозицията се представени 12-те членове на Института за съвременно изкуство (ICA.Cult.bg), който съществува от 1995 г. и се опитва да "възстанови и даде възможност за бъдещо развитие на открития диалог между културите и художествените сцени".
Създаването на галерията творците възприемат като тест за новото.
Концепцията на изложбата им, обясняват те, опонира и поставя под съмнение идеята, че изкуството и отделният художник са обвързани или ограничени от определени традиционни техники.
Погрешното впечатление, че съвременните художници боравят единствено с т.нар. нови медии, стеснява свободата на творчеството, ограничава отварящото се пред тях пространство за изява, отбелязват организаторите.
Всеки от авторите е реализирал идеите си в нетипична за него техника, избрана по силата на жребий. Затова и изложбата се казва "Техники".
"Никой от членовете на института не се съмнява в ролята на късмета по пътя на художника", казват те.
Така Иван Мудов представя своето разбиране за живописта, Калин Серапионов - за пърформанса, Кирил Прашков - за фотографията, Красимир Терзиев - за site specific (с този термин се означават произведения на изкуството, създадени за определено пространство, бел.ред.), Лъчезар Бояджиев - за рисунката, Мариела Гемишева - за скулптурата, Недко Солаков (NedkoSolakov.net) - за видеото, Правдолюб Иванов - за "дигиталното", Стефан Николаев - за звука.
Културологът Александър Кьосев показва възможностите на текста като техника, а кураторите Ярослава Бубнова и Мария Василева правят опит да проследят "връзките и влиянията, смислите и интерпретациите от пространството на съвременното изкуство, мотивирали художниците".
Всички те казват, че в Института за съвременно изкуство не съществува понятието "мъртъв сезон". За да го докажат, откриват изложбата именно през август.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!