В ъв Великобритания и по целия свят днес отбелязват 450-ата годишнина от рождение на Уилям Шекспир, най-великия английски драматург и поет на всички времена. Неговите пиеси и днес не слизат от световната театрална сцена.
Истинската рождена дата на "националния поет на Англия" и "Ейвънския бард", както често го наричат във Великобритания, не е известна. Знае се само, че е бил кръстен на 26 април.
По традиция рожденият ден на Шекспир се чества едновременно с датата на неговата смърт - 23 април,
която съвпада с празника на свети Георги, небесния покровител на Англия.
Уилям Шекспир е роден в провинциалния английски град Стратфорд он Ейвън по време на управлението на кралица Елизабет I. Разцветът на литературната му и театрална кариера в Лондон е по време на управлението на крал Джеймс I. Епохата на тези монарси се смята за "Златен век" в културата на английския Ренесанс.
Творческото наследство на Шекспир включва 38 пиеси, 154 сонета, 4 поеми и три епитафии. Шекспир създава повечето си произведения между 1589 и 1613 г. Ранните му пиеси са главно комедии и исторически драми – жанрове, които достигат върха на развитието си в края на ХVI век.
По-късно, до около 1608 г., пише главно трагедии, сред които "Хамлет", "Крал Лир", "Отело" и "Макбет", смятани за едни от най-значимите произведения в английската литература. През последните години от активната си писателска дейност Шекспир пише трагикомедии, наричани понякога романси, и работи съвместно с други драматурзи.
Много от Шекспировите пиеси са публикувани в издания с променливо качество и точност. През 1623 г. двама от неговите сътрудници издават т.нар. "Първо фолио", сборник с драматични произведения, който включва 36 от всичките 38 пиеси, смятани днес за писани от Шекспир.
Както подобава на гений от епохата на Възраждането,
Шекспир притежава много таланти.
Той не само пише пиеси, но ги и поставя, ръководител е на актьорската трупа, наречена "Мъжете на Лорд шамбелана", а по-късно - "Мъжете на краля", която изнася спектакли в театър "Глобус".
Трагедиите на английския гений - "Хамлет", "Крал Лир", "Ромео и Жулиета" - не слизат от световната театрална сцена, разказвайки за вечните конфликти на човешкото битие.
През последните години на театралните сцени на Лондон се появяват нови версии на пиесите на Шекспир с участието на звезди от първа величина. Събитие на сезон 2011 г. става постановката на "Ричард III" на режисьора Сам Мендес с Кевин Спейси в главната роля.
Тази година в лондонския театър "Трафалгар студиос" ще бъде показана същата пиеса с Мартин Фрийман в главната роля. А през 2015 г. зрителите ще имат възможност да видят Бенедикт Къмбърбъч като Хамлет на сцената на културния център "Барбикан".
Бенедикт Къмбърбач ще изпълни главната роля и в телевизионната екранизация на пиесата на Шекспир "Ричард III", съобщи Би Би Си. Филмът ще е част от голям Шекспиров проект на Би Би Си. В рамките му през 2012 година зрителите вече имаха възможност да видят екранизацията на "Хенри IV". В нея главната роля бе поверена на Джеръми Айрънс.
Продуцент на целия проект е Сам Мендес. С постановката на "Ричард III" ще се заеме театралният режисьор и драматург Доминик Кук.
Тържества в чест на 450-ата годишнина от рождението на Уилям Шекспир има в
лондонския Шекспиров театър "Глобус".
Главното събитие е премиерата на "Хамлет", която ще се състои тази вечер.
Предпремиерните спектакли на постановката са се състояли на уникално място - в Мидъл Темпъл хол, в същата зала, където през 1602 г. Шекспир заедно с трупата на "Глобус" е представил на зрителите комедията "Дванайсета нощ". Сега, над 4 века по-късно, сред същите стени е изиграна пред публика новата постановка на "Хамлет".
Спектакълът продължава около три часа с антракт и е създаден в съответствие с каноничния текст на трагедията и традициите на Шекспировия театър - практически без декори, с минимален реквизит и дори без грим по лицата на актьорите.
В спектакъла участват общо 12 артисти, които изпълняват по няколко роли, превъплъщавайки се с лекота от един образ в друг. Те осъществяват и музикалното оформление, като си акомпанират на различни инструменти, пеят и танцуват. Това съответства на "странстващия" театър от времето на Шекспир.
Трупата предвижда да посети с новата постановка на "Хамлет" редица държави. Преди това обаче пиесата ще се играе в театър "Глобус". Основан още през 1599 година, той се превръща в един от главните културни центрове на Англия. На сцената му се играят всички пиеси на Шекспир и на други видни драматурзи от Ренесанса.
През 1613 г. в театъра избухва пожар. Няма пострадали, но сградата изгаря напълно. "Глобус" в оригиналния му вид е възстановен едва през 1997 година. Той е с формата на римски амфитеатър, без покрив, така че спектакли в театъра се играят само през пролетта и лятото.
"В "Глобус" ще се състоят само три премиерни представления на "Хамлет", билетите за които вече са продадени" - съобщава изпълнителният продуцент на проекта Том Бърд.
На 27 април започва световното турне,
по време на което спектакълът ще бъде представен първо в Холандия, а след това в Германия, Норвегия, Швеция, Финландия. Следват още редица други страни, сред които и Науру с население от 10 000 жители. Общо турнето на "Глобус" с "Хамлет" ще продължи две години и ще завърши на 23 април 2016 година, когато ще се навършат 400 години от смъртта на Шекспир.
На тази дата "Хамлет" отново ще се играе на сцената на театър "Глобус" в Лондон и това ще е финалът на световното турне.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!