САЩ върнаха 546 антични монети на България, предаде кореспондент на радио "Фокус".
Според информация на Службата за митнически и имиграционен контрол (U.S. Immigration Customs and Enforcement’s - ICE) монетите са били откраднати и контрабандно пренесени от България в Съединените щати, за да бъдат продадени на възможно най-висока цена.
Ценните артефакти бяха предадени на посланик Елена Поптодорова на церемония в българското генерално консулство в Ню Йорк на 21 май.
Сред присъстващите бяха генералният консул Радослав Точев и представителят на Министерството на вътрешните работи (МВР) за САЩ, Канада и Мексико Иван Анчев.
"Днес нашите две страни изпращат послание към тези, които възприемат кражбата на културни ценности като нискорискова и високодоходна дейност", заяви Джеймс Хайес, специален представител на Службата за митнически контрол в Ню Йорк.
Той изрази удовлетворението си от възможността да
бъдат върнати тези "ценни антични монети, които бяха откраднати от гражданите на България".
По думите му Службата за митнически контрол и партньорите й в Службата за митническа и гранична охрана (U.S. Customs and Border Protection - CBP) ще продължат да работят за намирането на откраднати български артефакти и връщането им на техните законни собственици.
От своя страна посланик Поптодорова благодари на американските служби за отличната им работа и високия им професионализъм за връщането на ценните антични монети "там където принадлежат, в родината им България".
"За мен е специална привилегия да получа от името на българските граждани част от нашето богато антично наследство, което ни е било отнето незаконно", каза българският посланик в САЩ.
"Службата за митническа и гранична охрана е изключително горда с това, че изигра важна роля при връщането на това ценно национално богатство", подчерта Роберт Перез, директор на Оперативното звено на институцията в Ню Йорк.
Той добави, че американските служби са демонстрирали решимостта си да се борят с нелегалния трафик на откраднати артефакти.
През септември 2011 г. агентите на Службата за митнически и имиграционен контрол са получили данни за пратка на антични монети от България за САЩ, посочиха от американската институция.
В сътрудничество със Службата за митническа и гранична охрана пратката е проверена и монетите са задържани. Разследването е установило, че са декларирани фалшива страна на произход, фалшиво описание на съдържанието, а цената на монетите е била занижена.
Връщането на монетите е резултат от активното сътрудничество между Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) в Министерството на вътрешните работи(МВР), българската прокуратура и компетентните американски органи и техните съвместни усилия да предотвратяват, разрешават и документират престъпленията по отношение на културното наследство, изтъкват от Службата за митнически контрол на САЩ.
Службата играе водеща роля в криминалните разследвания, отнасящи се до нелегален внос и дистрибуция на културни ценности, особно на предмети, които са обявени за загубени или откраднати.
Международният й офис, който има 75-ма представители в 48 държави, работи в тясно сътрудничество с чуждите правителства за реализиране, при възможност, на съвместни разследвания.
От 2007 г. насам повече от 6600 артефакта са били върнати на 24 държави,
включително картини от Франция, Германия, Полша и Австрия, италиански и перуански ръкописи, датирани от XV до XVIII век, както и културни ценности от Китай, Камбоджа и Ирак.
Пред "Фокус" посланик Поптодорова изтъкна високото ниво на сътрудничеството между правоохранителните служби на България и САЩ и подчерта, че е важно общественото внимание да бъде насочвано и към престъпността, свързана с кражбата и контрабандата на артефакти, която лишава бъдещите поколения от културното им наследство. Елена Поптодорова добави, че предстои да се уточни най-сигурният начин за пренасянето на монетите в България.
САЩ върнаха 546 антични монети на България
Ценните артефакти бяха предадени на посланик Елена Поптодорова на церемония в българското генерално консулство в Ню Йорк на 21 май
22 май 2013, 09:28
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!