Германката Херта
Мюлер спечели Нобеловата награда за
литература (NobelPrize.org) за 2009 г.
56-годишната писателка, родена в Румъния, беше отличена за способността й "с дълбочината на поезията и с искреността на прозата да описва света на безимотните".
Мюлер е родена през 1953 г. в Нитцкидорф, в румънската част на историческата област Банат, но напуска страната през 1987 г. и се премества в Берлин.
Родителите й са швабски фермери, част от германското малцинство в Румъния. Баща й е участвал във военното подразделение на СС - Вафен-СС, а майка й е депортирана в трудов лагер в СССР след края на Втората световна война.
Мюлер е завършила германистика и румънска литература в университета на Тимишоара. През 1976 г. започва работа като преводач в инженерна фирма, но е уволнена три години по-късно, заради отказа си да сътрудничи на румънските тайни служби Секуритате.
Препитава се като преподава в детска градина и дава частни уроци по немски.
Първата й книга е публикувана в Румъния през 1982 г., на немски и в силно цензуриран вариант.
През 1987 г. заминава за Германия със съпруга си. През следващите години получава много покани да изнася лекции в германски и други чуждестранни университети.
Известна е като поет, романист и есеист, но най-вече с творбите си, описващи трудните условия на живот в Румъния по времето на Чаушеску.
В интервю за вестник "Евениментул зилей" от 2008 г. Мюлер заявява: "Някои писатели се оказват обвързани с тематика, от която цял живот не могат да се отърват. Не те избират темата си, а темата ги избира."
Носителка на множество литературни награди.
Писателката ще получи 10 млн. шведски крони (1,4 млн. долара).
Тя е третият нобелов лауреат от румънски произход след Джордже Емил Паладе, който получава престижната награда за физиология и медицина през 1974 г. и Ели Визел - за мир през 1986 г.
Нобеловата награда за литература е учредена през 1901 г. и се присъжда от Шведската академия по литература в Стокхолм.
Пръв лауреат на Нобеловата награда за литература е френският поет Рьоне Сюли Прюдом.
В периода 1940-1943 г. наградата не е присъждана.
Двама души се отказват да получат Нобеловата награда за литература - руският писател Борис Пастернак през 1958 г. и френският философ и писател Жан-Пол Сартр през 1964 г.
Уинстън Чърчил получава Нобеловата награда за литература през 1953 г. (тогава е министър-председател на Великобритания).
Сред носителите на Нобелова награда за литература са творци като Хенрик Сенкевич (Полша), Ръдиард Киплинг и Джон Голсуърти (Великобритания), Ърнест Хемингуей и Джон Стайнбек (САЩ), Хайнрих Бьол и Гюнтер Грас (Германия), Албер Камю и Жан-Пол Сартр (Франция), Габриел Гарсия Маркес (Колумбия).
Миналата година отличието бе присъдено на известния френски писател Жан-Мари Гюстав льо Клезио, припомня БТА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!